Hlavní navigace

Na jednoho uchazeče připadají 3 pracovní místa. Očekává se i přetahování od konkurence

Sdílet

Řada Čechů plánuje v letošním roce změnit práci. Někteří se ale na pracovní pohovory chystají jen proto, že chtějí znát svou cenu na trhu práce. Z tohoto důvodu se dá předpokládat snaha zaměstnavatelů srovnat mzdy s konkurencí v daném regionu a více investovat do loajality zaměstnanců, okomentovala Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Trochu specifické je v tomto ohledu Českobudějovicko, kde se Češi neváhají za prací vypravit i přes 100 km do Rakouska nebo Německa.

Nedostatek pracovníků stále panuje v oblasti IT. Firmy se tak snaží řešit situaci náborem pracovníků ze zahraničí. S tím je ale spojena administrativní zátěž a nutnost znát jazykové a kulturní odlišnosti. Očekávat se dá ovšem i přetahovaní lidí od konkurence, které bylo běžné již v roce 2017, vysvětlila Jitka Součková. 

Nejvíce na trhu chybí operátoři výroby, svářeči, seřizovači, obráběči, konstruktéři, elektromechanici a elektroinženýři. V informačních technologiích pak především programátoři. Na opačné straně spektra pak stojí administrativní pozice, které lze obsadit bez větších problémů ve všech regionech ČR.

V průměru však statistiky ukazují, že na jednoho uchazeče připadají zhruba 3 volná pracovní místa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).