Spočítejte si...

Zavřít

Na dovolenou budou vaše děti už potřebovat vlastní pas. Na kolik vás přijde?

S blížícím se létem není na škodu připomenout, že zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů budou platné jen do 26. června 2012. Pak už budou děti moci cestovat pouze se svým vlastním cestovním dokladem. Opatření se týká i zápisů do občanských průkazů rodičů.

Od 26. června totiž začne platit nová evropská směrnice, podle které má každý rodič povinnost prokázat totožnost svého dítěte. Pro vycestování po Evropské unii je potřeba buď cestovní pas nebo elektronický občanský průkaz. Zapsání dítěte do občanského průkazu již totiž nestačí a turisté by se mohli v zahraničí potýkat s problémy s místními úřady, řekl Josef Trejbal z portálu Letušky.cz.

Nebudete-li chtít platit příplatek za expresní vydání, budete na pas čekat třeba měsíc, nenechávejte proto podání žádosti na poslední chvíli. S ještě delší rezervou musíte počítat v případě cest do zemí s vízovou povinností.

Pozor také na pasy, které mají 6měsíční platnost. Většina států světa požaduje platnost pasu minimálně ještě 6 měsíců po vycestování z jejich země. Tudíž v době vydání tohoto pasu již i nově vydaný pas toto nesplňuje, upozornil Trejbal.

Platný pas byste měli pořídit i pro kojence. Tento průkaz platí 5 let, ale fotografii byste měli měnit zhruba každý rok aby odpovídala skutečnosti. 

Ceny dokladů

  • Pas pro dítě od 0 – 5 let – 100 Kč   ( vydání až 2 měsíce)
  • Pas pro dítě od 5 – 15 let – 600 Kč    (vydání až 2 měsíce)
  • Doklad s biometrickými údaji pro dítě do 15 let  – 1 000 Kč    (vydání až 1 měsíc*)
  • Doklad s biometrickými údaji pro dítě od 15 let – 1 500 Kč    (vydání až 1 měsíc*)

*doklad platí 6 měsíců

Zdroj: Letušky.cz

Brusel vepřovému nefandí. Kvůli nové směrnici podraží až o 20 % Modrá pyramida nabízí na Moudrém spoření dočasný akční úrok 2 % + 2 %        
Franta Sádra
Franta Sádra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
3. 5. 2012 22:35 Nový

Chyba v cenách

Domnívám se, že ceny za vydání dokladů pro děti jsou uvedeny chybně. Podle http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx?q=Y2hudW09NA%3d%3d

Správní poplatky za vydání cestovních dokladů:
vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat 600 Kč
- občanům mladším 15 let 100 Kč