Hlavní navigace

Na co si dát pozor na letní brigádě?

Sdílet

Při shánění letní brigády se může snadno stát, že místo vytouženého výdělku získáte jen nepříjemnou zkušenost. Na trhu práce se totiž pohybují podvodníci, kteří se snaží vydělat na těch, kteří nemají dostatečné zkušenosti. Společnost Profesia připravola několik rad, na co si dát pozor při shánění brigády.

Smlouva musí být

Smlouva sice nemusí být vždy písemná a dle zákona je platná i v případě, že je vyřčena ústně, ale podstupujete tím určité riziko. Navíc to, co nebude napsáno ve smlouvě, ale zaměstnavatel vám to přislíbí ústně, jako by nebylo. Kromě toho ve smlouvě musíte mít uvedeno, jakou činnost budete vykonávat a jak budete odměněni.

Pracovní úraz

Pokud se na brigádě zraníte, pamatujte, že pokud pracujete na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, přistupuje se k vám v souvislosti s pracovními úrazy stejně jako k zaměstnancům, jež mají pracovní smlouvu.

Vznik pracovního úrazu tak co nejrychleji nahlaste zaměstnavateli, který by s vámi měl vše zapsat do knihy úrazů. Následně navštivte lékaře a nechte si vystavit lékařskou zprávu. Tu předejte zaměstnavateli i vaší zdravotní pojišťovně.

Bude-li se vás snažit zaměstnavatel odbít, nenechte se. Jestliže se zraníte vážně, je zaměstnavatel povinen vám hradit po celou dobu léčení výši vašeho průměrného výdělku.

Podvodné nabídky

Pozor si dejte i na nabídky, které se naopak snaží vylákat peníze z vás. Většinou jsou tyto inzeráty dost podobné. Nabízejí skvělé platové ohodnocení, maximální časovou flexibilitu apod. Má to ale háček. Nejdříve musíte zaplatit vstupní poplatek za registraci do systému, administrativní činnost apod. Ten vám podle pokynů vrátí s první výplatou. Ta ale nikdy přijít nemusí, protože nemáte záruku, že do práce vůbec nastoupíte.

Nebezpečné bývají i tzv. práce na zkoušku. To bývá časté v pohostinství. Nejprve vám řeknou, že než se rozhodnou vás přijmout, musí si vyzkoušet, jak pracujete a zda s vámi budou spokojeni. A tak pracujete 2 týdny bez nároku na peníze. Následně se najde něco, kvůli čemu vás přijmout nemohou a vy jste tak přišli o čas a navíc nemáte peníze.

Brigády v zahraničí

Samostatnou kapitolou jsou brigády v zahraničí. Pracovní agentury, které nabízejí v České republice brigády v zahraničí, nesmí vybírat žádný poplatek za zprostředkování. Snaží se tak mnohdy účtovat předražené služby, aby získaly peníze jinak. Než odjedete, zjistěte si proto pečlivě, jak je řešeno ubytování, pojištění a povinné odvody.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).