Hlavní navigace

Na co pamatovat, pokud berete na dovolenou i svá zvířata?

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 6. 2016

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou za hranice i se svým čtyřnohým kamarádem, měli byste pamatovat na několik věcí.

Se psem, kočkou nebo fretkou můžete v rámci Evropské unie cestovat jen s tzv. pasem zvířete, což je přesně definovaný průkaz s identifikačním číslem, který umožňuje prokázání „totožnosti“ a kontrolu zdravotního stavu konkrétního zvířete. Vystavují ho veterinární lékaři.

Pravděpodobně se neobejdete také bez toho, aby byste museli své zvíře označit normovaným mikročipem. Pokud má zvíře označení jen vytetované, uznává se toto značení jen pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Mikročip je ale jistější, protože některé členské státy jiné značení ani neuznávají (např. Chorvatsko). 

Pamatujte i na to, že psi i kočky musí být před odjezdem do zahraničí platně očkováni proti vzteklině. Některé země EU (Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko) ale podmiňují vstup psa na své území i dalším ošetřením. Majitele může na cestách doprovázet nejvýš 5 zvířat.

Před cestou je nejlepší kontaktovat zastupitelský úřad státu a ověřit si podmínky, které daná země vyžaduje.

Zvíře také můžete zahrnout do cestovního pojištění. Pokud cestujete do zahraničí, můžete v rámci svého cestovního pojištění sjednat také připojištění nákladů veterinární léčby pro psy a kočky, kteří cestují s vámi. Pojistit je možné psy ve stáří od 6 měsíců do 8 let a kočky staré 6 měsíců až 10 let. Cena pojištění se pohybuje od 50 Kč na jedno zvíře na den, uvedl Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

Pokud je navíc vaše zvíře živější povahy, vyplatí se zauvažovat i nad připojištěním odpovědnosti pro případ, že zvíře na cestách něco zničí, způsobí nehodu nebo někoho zraní (vztahuje se většinou jen na psy a kočky).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).