Hlavní navigace

Češi by chtěli spořit, ale nemají z čeho

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 6. 2016

Češi by si chtěli odkládat peníze stranou, ale v mnoha případech jim na to nezbývá. Vyplývá to z průzkumu pro záložnu Artesa, podle kterého se 86 % respondentů snaží spořit, i kdyby šlo jen o pár korun měsíčně, ale často nemají jak. Vůbec si ze svého platu nespoří 13 % dotázaných.

Investic do podílových fondů se bojí skoro 90 % dotázaných, většinou se zaměřují spíš na státem podporované produkty. Využívají:
•    penzijní připojištění (66 %),
•    životní pojištění (44 %),
•    stavební spoření (36 %).

Spořicí účet má podle průzkumu 47 % lidí, ale často jen ze zvyku z předchozích let, dnes už by si ho kvůli nízkým úrokových sazbám nezakládali. Termínované vklady a vkladní knížky má jen 3 % zúčastněných.

Představu o výši částky, kterou by chtěli při odchodu do penze mít, mají Češi jasnou. Pro čtvrtinu z nich je stále onou pomyslnou hranicí 1 milion korun. Pro 23 % by bylo dostačujících 500 tisíc korun, uvádí zpráva k výsledkům ankety. Přitom jen  30 % respondentů zvládne spořit částku 500 korun měsíčně. Kolem jednoho tisíce korun měsíčně odkládá pouhých 17 % lidí.

Pro 62 % respondentů je spoření prostředkem, jak se zajistit na stáří. Lidé přitom chtějí mít především hotovost. Pro Čechy je stále nejvíc mít reálné peníze. Vlastnictví více nemovitostí, nebo investice například do zlata, pro ně představují až další možnosti, a to i navzdory tomu, že takto uložené prostředky slibují alespoň nějaké zhodnocení, informoval o výsledcích Pavel Ráliš z Artesy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).