Hlavní navigace

Na černého pasažéra si v ordinaci nehrajte, zaplatíte za to tisíce na pokutách

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 7. 2011

Nejste zdravotně pojištěni a potřebujete ošetření od lékaře? Nahlásit svou starou pojišťovnu (i v případě přeregistrace) je samozřejmě podvod. Pokud byste tak učinili ve zdravotnickém zařízení, pojišťovna by vaši péči neproplatila a zařízení by částku za ošetření vymáhalo po vás. Pokud by už pojišťovna stihla péči proplatit, bude po vás vymáhat náhradu pojišťovna. Případně se obrátí na vaši novou pojišťovnu, pokud jste se přeregistrovali a jako svou uvedli ještě původní zdravotní pojišťovnu. 

V případě přeregistrace máte ale povinnost do osmi dnů své původní pojišťovně vrátit průkaz pojištěnce. Tuto povinnost máte i při dlouhodobém pobytu v zahraničí nebo při výdělečném pobytu v EU, kdy se dočasně odhlašujete z tuzemského systému. Tatáž povinnost platí při zániku zdravotního pojištění v důsledku ukončení trvalého pobytu na území ČR (účastníky systému veřejného zdravotního pojištění jsou všichni lidé s trvalým pobytem v ČR bez ohledu na státní občanství) nebo když osoba ze zemí mimo EU bez trvalého pobytu na území ČR zde přestala být zaměstnancem (zaměstnání zakládá účast ve veřejném zdravotním pojištění), upozornil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Uvedl také, že pojišťovna může uložit pokutu (nejdéle do jednoho roku ode dne, kdy to zjistila, ale maximálně do tří let ode dne, kdy k tomu došlo) do výše 5000 Kč pojištěnci, který se prokázal jejím průkazem i přes to, že už u ní v té době pojištěn nebyl. 

Kromě toho můžete obdržet pokutu i za nesplnění oznamovací povinnosti. Pokud například víte, že zaměstnavatel neoznámil pojišťovně ukončení vašeho zaměstnání a vy tak přesto také neučiníte, můžete být pokutováni do výše 10 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 7. 2011 8:36

  Nepojištěný s el.paralyzérem (neregistrovaný) 85.162.87.---

  Být nepojištěn v Česku a nebýt mimo zákon prakticky nejde. Mimochodem radši se nechat zavřít, než si projít soudním vymáháním nedoplatku za pojištění. Pravděpodobně by ale člověka potkalo obojí...

  Spíše bych uvítal rady typu: Člověk se zraní, udělá se mu nevolno... a nějakej dobrák mu zavolá záchranku. Přestože již je člověku celkem dobře má většinou pouze možnost hádat se s doktory (i když se třeba na toto ještě zrovna necítí) nebo se nechat odvézt či ošetřit. Jde mi o to, že zdravotní systém a nejrůznější záchranné služby jsou dnes zneužívány a zároveň zde existuje hodně lidí kteří se odmítají připojišťovat jen právě pro případ ošetření podobnými vydřiduchy...

  Já bych asi následně na onu záchranou službu podal žalobu, že mne nutili využít jejich služeb o které jsem nestál. Existují již podobné kauzy.

  Mimochodem jsou například i ty případy kdy opilec, který stále není alkoholem poražen a má stále dost, bojuje se záchrankou kterou mu někdo přivolal. Nebo třeba policie která nutí mladistvé dýchat i když nejsou evidentně opilí a pak místo pokutování hostinského násilím rozváží mládež po záchytkách a následně stát po jejich rodičích vymáhá poplatek za tuto službu, kdyby se vzepřeli tak jim jistě podle nějakého zasraného zákona může děti odebrat a je samotné nechat zavřít, nebo alespoň vláčet po soudech a platit do státní kasy...

 • 12. 7. 2011 11:59

  VlK

  "Nebo třeba policie která nutí mladistvé dýchat i když nejsou evidentně opilí a pak místo pokutování hostinského násilím rozváží mládež po záchytkách a následně stát po jejich rodičích vymáhá poplatek za tuto službu, kdyby se vzepřeli tak jim jistě podle nějakého zasraného zákona může děti odebrat a je samotné nechat zavřít, nebo alespoň vláčet po soudech a platit do státní kasy..."
  Nejsem hostinský. Jak chcete jinak vymáhat to, aby mladiství nechlastali? (tento zákon pokládám za správný - v mladém věku je rychlejší závislost, navíc podpořená opičením). Do hospody mohou a dost často se tak děje chodí již napití (v obchodě snáze koupí chlast a výrazně levněji). pokud jim naleje hostinský, taky se to děje, hostinský je odpovědný. Ale v každém případě jsou odpovědní i rodiče. Osobně bych byl pro pnou odpovědnost mladistvých, ale pokud není, je správné, že rodiče platí, že neumí/nemají čas vychovávat potomka. Tím placením jsou motivováni se lépe se o něj starat a tím to prospívá mladistvým...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).