Hlavní navigace

Mzdové nůžky se rozevírají, mzdový medián klesá

Sdílet

Arsen Lazarevič 11. 3. 2013

Životní úroveň v České republice stagnuje. Zatímco průměrná mzda vzrostla v roce 2012 o 2,7 % na 25 101 Kč (reálně tak mzdy poklesly), tak medián, který udává nejčastější hodnotu příjmů, stagnuje či klesá.

Podle Vladimíra Pikory je to však znak ohledně zvětšování příjmových nůžek ve společnosti: To, že průměrná mzda roste, zatímco medián klesá je dáno tím, že se rozevírají příjmové nůžky mezi příjmy jednotlivých segmentů společnosti, uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora pro ČKT.

Růst mezd v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví ve 4. čtvrtletí činil 24,1 %. To není normální, tak dobře se bankám nevede. Jinými slovy rozdával se proti loňskému roku skoro jeden měsíční plat navíc. Podobně je to u výroby a rozvodu elektřiny, dodal.

Řada manažerů si také vyplatila mzdy dříve, kvůli daním: Růst mezd u podnikatelů neodráží jejich zlepšující se situaci. Důvod je v daňové změně, a tak řada z nich dostala vyplacenou kvartální odměnu už v prosinci, místo v lednu, uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).