Hlavní navigace

Mýtus zbořen, Češi se už chtějí stěhovat za prací

7. 10. 2013

Sdílet

Češi se nechtějí stěhovat za prací a proto raději zůstávají nezaměstnaní. Tento dlouhodobý mýtus však už se zdá neplatí. Vyplývá to alespoň z průzkumu poradenské společnosti KPMG. Podle tohoto výzkumu by se chtělo za prací přestěhovat až 70 % lidí. Ještě přitom před 2 lety se v obdobných průzkumech takto vyjádřilo jen 40 % lidí.

Zdá se, že začínáme bořit jeden z největších národních mýtů o nízké pracovní mobilitě Čechů. Ačkoliv u nás panuje povědomí, že se stěhování za prací bráníme, náš průzkum naznačuje pravý opak, sdělil Právu partner KPMG Česká republika Otakar Hora.

Zvažované přestěhování však může narušit odlišné pohledy a priority partnerů vůči dětem či směrem k příbuzným. Problémem jsou také obavy z přesunu z důvěrně známého prostředí do nového. V případě změny trvalého bydliště je nutné vyměnit všechny osobní doklady, případně také zaplatit daň z převodu nemovitosti. Pokud je bydlení vázáno hypotékou, přicházejí další komplikace, uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2013 18:28

    Agent Bureš

    na trhu práce v ČR. Tedy ne že by jinde nebylo hůř, dobré to tady ale také rozhodně není.

    Osobně bych se stěhovat nechtěl. Představa, že bych musel prodat byt a koupit jiný, to už je lepší víc se snažit sehnat práci v současné lokalitě a nebo třeba začít podnikat. Byt jsme vybírali skoro dva roky a PĚT měsíců to trvalo od chvíle kdy jsme řekli ANO do chvíle než jsme se mohli nastěhovat.

    V dnešní době je velmi reálné, že bych o práci z důvodu nadbytečnosti přišel dříve, než bych současný byt prodal (to by mohlo trvat i déle než rok) a koupil nový v nové lokalitě.

    Navíc by musela manželka dát výpověď a hledat si novou práci v nové lokalitě (pokud by ji našla, byli bychom pak oba ve zkušebce, což by bylo vyloženě super). Pokud bychom byli oba bez práce, pak by to nějaký smysl mít mohlo.

    Stěhování se za prací je zajímavé především v zemích, které jsou k tomu uzpůsobeny (proces nákupu bytu netrvá skoro půl roku apod.) a samozřejmě v zemích, kde jeden (zpravidla muž) uživí celou rodinu (a ne jako tady, kde musí makat oba, aby tak nějak vyžili).

  • 8. 10. 2013 9:11

    Michal Kolesa

    Tato varianta dojíždění také není zcela bez problémů.

    1) Je to ztráta času v autobuse
    2) Dojíždění stojí peníze

    (neuvažuji variantu, že někteří velcí zaměstnavatelé klíčovým zaměstnancům dopravu platí či začnou platit až po 3 měsíční zkušební době)

  • 8. 10. 2013 9:52

    Jedna paní (neregistrovaný)

    To souhlasím s panem Kubátem, že tady máme byrokratickou masáž. Přitom je blbost, aby člověk někde zůstal jen proto, že se tam narodil; když někde potřebují určitou pracovní sílu, je kontraproduktivní nahradit ji ze "slabších" zdrojů. Vláda by měla zajistit normální ceny nemovitostí, bydlení a zlikvidovat absurdní a zárověň hrozné nebezpečí, které při všem, co se týká nemovitostí, hrozí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).