Hlavní navigace

Může vás pojišťovna pokutovat za neúčast na screeningu?

Sdílet

David Sillmen 16. 1. 2014

Otázka

Je mi 63 let, k lékaři chodím minimálně a nikdy jsem nebyl na vyšetření střev. Ani ho absolvovat nechci. Předpokládám, že teď dostanu od VZP výzvu, abych se na něj dostavil. Může mě pojišťovna nějak pokutovat nebo jinak postihovat, když tam nepůjdu?

Odpověď

Projekt adresného zvaní na onkologickou prevenci nemá za cíl pokutovat nebo postihovat klienty, kteří nechodí na vyšetření, na která mají nárok. Je ale jak v zájmu samotných klientů, tak i pojišťovny, aby na ně přišli. O žádném postihu za neúčast se neuvažuje, i když podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je pojištěnec dokonce přímo povinen podrobit se na vyzvání preventivním prohlídkám. Tentýž zákon stanovil i možný postih – při opětovném nesplnění povinnosti podrobit se preventivní prohlídce může zdravotní pojišťovna uložit pokutu až do výše 500 Kč…

Vymáhání pokuty 500 Kč by bylo nejspíš nákladnější, než vymožená částka, a tak větším rizikem při neúčasti na screeningových vyšetřeních je, že případné onkologické onemocnění bude zjištěno zbytečně pozdě. Ti pojištěnci VZP, kteří se k preventivní prohlídce nedostaví ani po adresném pozvání, budou obesláni později znovu. Můžeme jen doufat, že adresné oslovení spolu s dostatkem informací většinu našich klientů přesvědčí, aby na vyšetření přišli.

Zdroj: otázka týdne VZP

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).