Hlavní navigace

Motoristům začíná zimní sezóna. Jste připraveni?

Sdílet

Od 1. listopadu do 31. března musíte svůj vůz vybavit zimními pneumatikami. Zákon sice všeobecnou povinnost výslovně nestanovuje, ale nedá se předpokládat, kdy a jak se povětrnostní podmínky změní. Obecně se proto doporučuje přezout na zimní pneu, jakmile teploty klesají pod 7 °C. Současně na sklonku podzimu číhá na motoristy i řada jiných rizik, spojených s mlhou, deštěm, tmou nebo pohybem zvěře po vozovce. Informovala o tom UNIQA pojišťovna.

V rámci přípravy na zimní sezónu je vhodné doplnit do ostřikovačů a chladiče zimní směs. Zkontrolujte také funkci stěračů a případně vyměňte gumové břity. Ověřte dostatečnou funkci autobaterie. Do auta přibalte škrabku na okna, rukavice, deku a startovací kabely. Sněhové řetězy se naučte nasazovat předem. S řetězy je pak možné jet rychlostí maximálně 50 km/h. Před delší cestou také vyplatí natankovat plnou nádrž a vzít si alespoň nápoje. Může se stát, že někde zůstanete stát v koloně.

V zimních měsících je pak nutné mít auto před jízdou očištěno od sněhu a ledu. Dávejte si také dobrý pozor, aby vám sníh či špína nezakryly registrační značku. Za takový přestupek hrozí pokuta 5000 – 10000 Kč.  

Zejména v zimě Češi velmi milují mlhovky, ale velmi často je používají nevhodně. Naše pravidla silničního provozu také jejich použití výslovně neupravují, na rozdíl od jiných zemí v Evropě. Za mlhy s viditelností pod 100 metrů by řidič měl zapnout zadní mlhovku. Přední mlhovka by měla svítit jen skutečně v silné mlze, sněžení nebo dešti.

Pozor také na setkání se zvěří.  Experti radí, že má-li ke střetu dojít, nevyplatí se strhávat řízení do strany a uhýbat. Bohužel tady platí, že lepší je čelní náraz do zvířete a jeho usmrcení, než nabourat natvrdo do stromu vedle vozovky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).