Hlavní navigace

Moneta loni zvýšila zisk a navrhuje vysokou dividendu

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 2. 2019

MONETA Money Bank loni zvýšila meziročně konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun. Vedení společnosti plánuje navrhnout akcionářům ke schválení výplatu dividendy za rok 2018 ve výši 3,1 miliardy korun, což představuje výplatní poměr ve výši 75 procent.

Takto vypadají v souhrnu výsledky hospodaření banky za rok 2018:

  • Konsolidovaný čistý zisk ve výši 4,2 miliardy Kč, návratnost hmotného kapitálu 17,9 %
  • Vedení plánuje navrhnout dividendu ve výši 6,15 Kč na akcii
  • Čisté úrokové výnosy ve výši 7,4 miliardy Kč meziročně vzrostly o 0,6 %
  • Prodej historických nevýkonných úvěrů v roce 2018 přinesl zisk před zdaněním ve výši 1,1 miliardy Kč
  • Provozní náklady 4,9 miliardy Kč, meziroční pokles o 1,9 %
  • Náklady na riziko 274 milionů Kč, meziroční pokles o 28,1 %
  • Potvrzen cíl managementu na kapitálovou přiměřenost ve výši 15,5 % pro rok 2019
  • Meziroční nárůst hrubých výkonných úvěrů o 14,4 % zejména díky silnému růstu v retailovém segmentu a solidnímu růstu v komerčním segmentu
  • Meziroční nárůst klientských vkladů o 13 %

Je mi potěšením komentovat naše pozitivní finanční výsledky za rok 2018. Především jsme dosáhli čistého zisku 4,2 miliardy Kč, naše čisté úrokové výnosy se vrátily k růstu a společně s úspěšným prodejem historických nevýkonných úvěrů přispěly k vyšším celkovým provozním výnosům na úrovni 10,2 miliardy Kč. Důsledným řízením nákladů jsme dosáhli jejich snížení meziročně o 1,9 % na 4,9 miliardy Kč. Náklady na riziko jsme udrželi na nízké úrovni 21 bazických bodů, a to zejména díky prodeji historických nevýkonných úvěrů a příznivému makroekonomickému prostředí. Během loňského roku jsme získali 31 300 klientů a dále jsme o 3,3 % meziročně zvýšili podíl zákazníků, pro které jsme primární bankou. Na základě našich skvělých výsledků plánujeme navrhnout dividendu ve výši 6,15 Kč na akcii. Děkuji našim zaměstnancům a členům vedení za dosažení vynikajících výsledků, říká Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva MONETA Money Bank.

Čtěte také:

Překonání guidance a vyšší dividenda

Komentář Miroslava Frayera, ekonoma Komerční banky

Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, potažmo za celý loňský rok hodnotíme pozitivně. Moneta poměrně výrazně předčila naše i tržní očekávání a management s rezervou naplnil svůj několikrát zvyšovaný výhled. V úvěrové aktivitě v retailovém segmentu ve Q4 18 rostla více jak dvakrát rychleji  než trh, v komerčním segmentu pak kopírovala tržní vývoj. Celkové poskytnuté úvěry vzrostly o 12,9 %, zatímco celý trh rostl o 7 %. Překvapivě vysoký je i návrh dividendy, který činí 6,15 CZK na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 %.

V duchu zveřejněných čísel je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Celkové provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 mld. CZK oproti 10,162 mld. CZK za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 mld. CZK oproti 4,2 mld. CZK za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že management na začátku roku je vždy velmi opatrný a že v průběhu roku svoji guidance vylepšoval.

K chystané akvizici bylo v poskytnuté prezentaci uvedeno, že finální návrh jejích podmínek bude managementem a dozorčí radou schvalován v druhém březnovém týdnu. Valná hromada, která bude transakci schvalovat, se uskuteční v druhé polovině dubna.

Celkově hodnotíme hospodářské výsledky příznivě a očekáváme, že akcie budou reagovat růstem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).