Na téma plateb pojistného nám do redakce chodí stále spousta otázek. Dnes odpovíme na jednu, která se týká přivýdělku maminek.
Manželce končí rodičovská a má možnost si přivydělat na dohodu o provedení práce. Může být ženou v domácnosti, to znamená, že za ni bude zdravotní pojištění platit stát z důvodu péče o dítě, a přitom si přivydělat?
Příjmy z dohody o provedení práce nejsou pro účely zdravotního pojištění příjmem ze zaměstnání. Je tedy možné si takto přivydělat a přitom stále využívat placení pojistného státem. Hranice pro výši příjmů stanovena není. Limitující je samotná dohoda o provedení práce, která je omezena na 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Z této dohody se navíc pojistné na zdravotní pojištění neodvádí.
Stát platí pojistné na zdravotní pojištění (mj.) za osoby, které celodenně osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti (viz § 7 písm. l zákona o veřejném zdravotním pojištění). Podotýkáme, že za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem,
upřesnil k tématu Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Upozornil také na to, že jiná situace by nastala, kdyby byla „žena v domácnosti“ zaměstnána nebo začala sama podnikat.
I kdyby nadále splňovala podmínku, že celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, stát by za ni nebyl kvůli uvedeným příjmům plátcem pojistného. Jako pro zaměstnance ani jako pro OSVČ by však pro ni (podle § 3 odst. 8 písm. c zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění) nebyl stanoven minimální vyměřovací základ, a tedy by nemusela platit pojistné v zákonem stanovené minimální výši, ale podle svých skutečných příjmů,
dodal Rod.