Hlavní navigace

Mladí ekonomové chtějí po politicích dořešit důchodovou reformu a podporu firem a zaměstnanosti.

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 10. 2013

Prioritami nově vzniklé vlády by se měla stát podpora českých firem a jejich konkurenceschopnosti a podpora zaměstnanosti. Vyplývá to z průzkumu KPMG mezi studenty ekonomických oborů VŠE v Praze, MU v Brně a TUL v Liberci. Pro významnou část z nich po podpoře firem a konkurenceschopnosti (52 %) následuje také dořešení důchodové reformy (42 %), podpora vzdělávání (39 %) a podpora mladých rodin s dětmi (30 %). 

Studenti by také uvítali snížení sazby DPH (68 %). Zatímco třetina studentů by snížila obě sazby DPH, 17 % respondentů průzkumu by pak zachovalo základní sazbu, ale bylo by pro pokles sazby snížené. 21 % budoucích ekonomů by pak také vybrané komodity (například léky a knihy) zcela od této daně osvobodilo. Pětina studentů by pak byla pro to ponechat DPH tak, jak je nyní. 

O zásadnější změny ve zdanění fyzických osob naopak nestojí, zachovali by současný princip rovné daně. Zatímco 35 % dotázaných by ji daň z příjmů fyzických osob zachovalo v současné výši, 27 % je pro její snížení. Pětina studentů se vyslovila pro zavedení progrese do zdanění podle výše příjmů. 

Naší zemi by pomohlo, kdyby daňové prostředí vytvářelo příznivé podmínky pro firemní sektor a zvyšovalo konkurenceschopnost České republiky. Tím by i lákalo přímé zahraniční investice. To pak přinese pozitivní efekt ve vyšší zaměstnanosti, ze které mohou profitovat všichni, myslí si Jan Žůrek, řídící partner, KPMG Česká republika.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).