Mladí Češi se nechtějí osamostatnit s dovršením 18 let. Čekají, až budou mít práci

Sdílet

Start mladého člověka do života je často spojen i s odchodem od rodičů do vlastního bydlení. Na tom, kdy má k takové změně dojít, se ale Češi úplně neshodují. Vyplynulo to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Současná společnost příliš nesouhlasí s tím, aby se jejich potomci odstěhovali s dovršením 18 let věku. S odchodem dětí v tomto věku nesouhlasí 50 % dotázaných a dalších 24 % je o tom přesvědčeno z větší míry. K tomu, aby mladí zůstali u rodičů déle, jsou nakloněné více ženy (79 %). Muži souhlasí jen ve 30 % případů.

Rodiče chtějí mít jistotu, že se o sebe děti postarají. Uvážíme-li náklady na bydlení, a pokud člověk navíc bydlí v nájmu, nemají dnes mladí zrovna lehký start. Někdy rodiče pomáhají dětem tak, že jim přenechají svůj byt, aby si ho pak samy zrekonstruovaly, a stěhují se na stáří do menšího nebo mimo město, říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

K brzkému odchodu z domova se pozitivně nestaví ani ti, kterých se to týká. Třetina respondentů ve věku do 29 let uvedla, že s odchodem v čerstvé plnoletosti nesouhlasí.

Za schůdnější považuje téměř 60 % Čechů variantu, že pravý čas k odchodu od rodičů nastává ve chvíli, kdy si lidé začnou sami vydělávat.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).