Hlavní navigace

Nová dávka místo penze pro bezmocnost a příspěvku při péči

Sdílet

Jan Spilka 20. 11. 2006

Handicapovaní či senioři, kteří se neobejdou bez pomoci, nebudou již od ledna dostávat takzvané zvýšení důchodu pro bezmocnost ani příspěvek při péči o blízké.

Ty by totiž měl nahradit nový příspěvek na péči. Hlavní změna je c tom, že osoby, pro které je nový příspěvek určen, budou dávku dostávat přímo. Sami si pak určí, zda se o ně postará rodina, asistent, ústav či stacionář. Příspěvek na péči bude vyšší než zvýšení důchodu pro bezmocnost, upřesnila mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová.

Oproti dosud vypláceným částkám ve výši stovek korun jsou nové dávky vyšší. Dospělí, kteří se neobejdou bez pomoci, by od ledna měli dostávat podle potřebnosti 2000, 4000, 8000 či 11.000 korun měsíčně. Děti obdrží 3000, 5000, 9000 či 11.000 korun.

Letos v září vláda vyplatila 185.000 těchto důchodů. Nový zákon o sociálních službách začne platit od ledna.

Jaké jsou sociální systémy v jednotlivých zemích Evropy? → článek.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 1. 2007 20:34

    LukcaZ (neregistrovaný)
    Myslím si, že tato možnost pobírání příplatků za bezmocnost, je velmi dobrá, umožňuje starým lidem o které se stará někdo z rodiny zaplatit aspoň minimální odměnu, za služby které si může starý člověk zaplatit.
    Starám se o svou tetu již 4 roky bez jakéhokoliv nároku na nějakou odměnu, takto si od ní mohu vzít aspoň přízpěvek na benzín, jezdím za ni 25 km s jídlem, nákupem a jezdím s ní po doktorech dle potřeby.Přez léto jsem ji měla doma na půl roku, abych nemusela v horku jezdit přez celou Prahu, mám nemocné srdce a v létě je to pro mne velká zátěž. Je vidět, že se stát v některých případech dokáže o své staré občany a lidi bezmocné postarat, aby neživořili.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).