Hlavní navigace

Míra nezaměstnanosti pokořila rekord z 90. let

10. 6. 2019

Sdílet

Míra nezaměstnanosti ve sledování Úřadu práce ČR v květnu 2019 klesla z dubnové hodnoty 2,7 % na 2,6 %. Sestoupila tak na nejnižší úroveň od druhé poloviny 90. let. Český trh práce je stále ve výborné kondici, což však může zaměstnavatelům působit mírné komplikace. Volných pracovních míst je v současné době 346 500, což je rovněž rekordní počet.

Dobrá je situace také napříč republikou. Žádný z okresů nevykazuje míru nezaměstnanosti vyšší než 7 %, což je výjimečně dobrý stav i v celoevropském měřítku. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v květnu v okrese Karviná, a to 6,8 %.

Míra nezaměstnanosti je zpožděný makroekonomický ukazatel a vykazuje příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné ukazatele zachycují budoucí stagnaci, případně krizi. Ačkoli globální ekonomické podmínky se během května poměrně výrazně zhoršily, o krizi zatím hovořit nelze. Jejich případné další citelné zhoršování se však potenciálně projeví růstem míry nezaměstnanosti v ČR teprve až v průběhu příštího roku, myslí si Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, CZECH FUND.

Česká republika má nejnižší míru nezaměstnanosti nejen v rámci Evropské unie, ale také v rámci zemí OECD. Z členských států této organizace mají srovnatelně nízkou míru nezaměstnanosti pouze Japonsko a Island.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).