Hlavní navigace

Míra nezaměstnanosti je nejnižší od 90. let. Další pokles už se neočekává

Sdílet

V listopadu 2018 dosáhla míra nezaměstnanosti 2,8 %. Tím zároveň vyrovnala rekord za celé období od druhé poloviny 90. let. Stále patrnější jsou známky toho, že míra nezaměstnanosti definitivně narazila na své dno současné fáze hospodářského cyklu. Svědčí o tom i ta skutečnost, že v listopadu nedošlo k dalšímu jejímu poklesu, jak je obvyklé, nýbrž setrvala na říjnové úrovni. V letech 2017 či 2016 míra nezaměstnanosti klesala i mezi říjnem a listopadem, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.

Kromě toho výběrová šetření pracovních sil v domácnostech, která provádí Český statistický úřad, naznačují ukončení dlouhodobého zlepšování situace na trhu práce. Silná poptávka po pracovní síle ovšem nadále přetrvává. Trh práce je tedy nadále ve velmi napjatém stavu.

To by se ale brzy mohlo změnit. V prosinci už je třeba počítat s mírným nárůstem míry nezaměstnanosti z důvodu každoročního přechodného ukončování sezónních prací v zemědělství, stavebnictví, lesnictví či třeba v povrchové těžbě, dodává Lukáš Kovanda.

Dle aktuálních, mezinárodně srovnatelných dat má ČR stále nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi Evropské unie, ale také v rámci zemí organizace OECD. Z těchto zemí vykazuje srovnatelnou, byť o něco vyšší míru nezaměstnanosti už jen Japonsko a Island. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti v ČR úroveň 3,2 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).