Hlavní navigace

Ministr Říman se dohodl s energetiky na možné fixaci ceny elektřiny

Sdílet

Jiří Velinský 3. 12. 2008

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) se dohodl s výrobci elektřiny na možnosti zafixování cen pro domácnosti a malé podniky. Cena za elektřinu by byla fixována na dva roky na úrovni roku 2009.

Pro rok 2009 se počítá s růstem ceny elektrické energie o 9,9 % (ČEZ) a 16, 4 % (E.ON). Čtěte více: Elektřina na jihu Moravy a Čech od ledna podraží

Vzhledem k tomu, že výrobci budou vědět, jaká část spotřebitelů má cenu fixovanou, a mohou výrazným způsobem ovlivnit vývoj ceny, jeví se celé opatření jako problematické.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 12. 2008 11:46

  MoB (neregistrovaný)
  Říman je (autocenzurováno): jak se asi může rozhodnout někdo, kdo nemá žádné informace a kdo nemá ani ponětí o fungování trhu s energiemi a elektřinou - tj. běžný spotřebitel??? Říman má možná kámoše v ČEZu, ale co my ostatní? Ha?

  Co kdyby třeba umožnili platit při vytápění elektřinou sníženou sazbu DPH? To by byla chlapská řeč. Takto je to spíš blábolení chovance zvláštní školy.
 • 3. 12. 2008 14:00

  V. (neregistrovaný)
  "Cena za elektřinu by byla fixována na dva roky na úrovni roku 2009" - ani bych se nedivil, kdyby šla elektřina cenově dolů (bude krize a nebude o ní takový zájem) a tento pokles ceny by rádi přenesli i na maloodběratele, leč nemohou, protože je tu přece ta fixace ceny a tu nemohou porušit.
  Je to jako u benzinu: když ceny klesají, mají nasmlouvány ceny z období vysokých cen, a tudíž s cenou na stojanech dolů jít nemohou i kdyby chtěli, přece nebudou prodělávat. A než se ty drahé zásoby vytočí, to bude pěknou chvíli ještě trvat ...
  Další "záchranou" proti poklesu cen elektřiny je antimonopolní úřad, který by mohl napadnout, že ceny nerostou a jsou všude takřka stejné = kartelová dohoda ...
  Vždycky se nějaká záminka najde, modroptákům nevěřím už ani slovo.
 • 3. 12. 2008 14:53

  MoB (neregistrovaný)
  Mimochodem, vznik molocha ČEZ proběhl pod dohledem a s aktivním přispěním vlády ČSSD (a menších subjektů). Takže ODS už jenom (no, jenom...) tuto skutečnost využívá. Zodpovědnost ale leží na bedrech těch s růžičkou :)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).