Spočítejte si...

Zavřít

Ministr Říman se dohodl s energetiky na možné fixaci ceny elektřiny

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) se dohodl s výrobci elektřiny na možnosti zafixování cen pro domácnosti a malé podniky. Cena za elektřinu by byla fixována na dva roky na úrovni roku 2009.

Pro rok 2009 se počítá s růstem ceny elektrické energie o 9,9 % (ČEZ) a 16, 4 % (E.ON). Čtěte více: Elektřina na jihu Moravy a Čech od ledna podraží

Vzhledem k tomu, že výrobci budou vědět, jaká část spotřebitelů má cenu fixovanou, a mohou výrazným způsobem ovlivnit vývoj ceny, jeví se celé opatření jako problematické.

Vláda chce reagovat na finanční krizi snížením daní Zaměstnanec má nárok na úrok z prodlení        
MoB
MoB (neregistrovaný)
3. 12. 2008 11:46 Nový

Blééé

Říman je (autocenzurováno): jak se asi může rozhodnout někdo, kdo nemá žádné informace a kdo nemá ani ponětí o fungování trhu s energiemi a elektřinou - tj. běžný spotřebitel??? Říman má možná kámoše v ČEZu, ale co my ostatní? Ha?

Co kdyby třeba umožnili platit při vytápění elektřinou sníženou sazbu DPH? To by byla chlapská řeč. Takto je to spíš blábolení chovance zvláštní školy.
V.
V. (neregistrovaný)
3. 12. 2008 14:00 Nový

Je to jako u benzinu

celé vlákno
"Cena za elektřinu by byla fixována na dva roky na úrovni roku 2009" - ani bych se nedivil, kdyby šla elektřina cenově dolů (bude krize a nebude o ní takový zájem) a tento pokles ceny by rádi přenesli i na maloodběratele, leč nemohou, protože je tu přece ta fixace ceny a tu nemohou porušit.
Je to jako u benzinu: když ceny klesají, mají nasmlouvány ceny z období vysokých cen, a tudíž s cenou na stojanech dolů jít nemohou i kdyby chtěli, přece nebudou prodělávat. A než se ty drahé zásoby vytočí, to bude pěknou chvíli ještě trvat ...
Další "záchranou" proti poklesu cen elektřiny je antimonopolní úřad, který by mohl napadnout, že ceny nerostou a jsou všude takřka stejné = kartelová dohoda ...
Vždycky se nějaká záminka najde, modroptákům nevěřím už ani slovo.
MoB
MoB (neregistrovaný)
3. 12. 2008 14:53 Nový

Re: Je to jako u benzinu

celé vlákno
Mimochodem, vznik molocha ČEZ proběhl pod dohledem a s aktivním přispěním vlády ČSSD (a menších subjektů). Takže ODS už jenom (no, jenom...) tuto skutečnost využívá. Zodpovědnost ale leží na bedrech těch s růžičkou :)