Hlavní navigace

Ministerstvo uvažuje nad vhodností daňových úlev u úvěrů na bydlení

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 6. 2010

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo na svém webu zprávu o potřebách současného rozvoje bydlení. Hlavním poselstvím je, že vzhledem k demografickému vývoji je třeba navyšovat počet bytů pro seniory. Stále více prostředků je potřeba také na údržbu a kultivaci panelových sídlišť. Jenom v příštím roce tak podle této zprávy bude nutné navýšit rozpočet na podporu bydlení o 1,5 miliardy Kč.

Součástí zprávy je také příloha s návrhy opatření. Mezi ty, které jistě vzbudí rozruch lze počítat tento návrh: zvážit význam motivačního efektu daňové úlevy za úroky zaplacené na úvěru na bydlení a následné rozhodnutí o zachování, snížení nebo zrušení podpory. Z daňového základu je nyní možné odečíst úroky zaplacené na hypotéku či úvěr ze stavebního spoření až do výše 300 000 Kč. Roční úspora se tak pohybuje podle velikosti úvěru v řádech několika tisíců korun.

Po avizovaném omezení státního příspěvku na stavební spoření, by tak pro realitní trh přišel další nedobrý impuls. Zatím jde však pouze o návrh v zárodku bez jasných obrysů. Jeho vývoj budeme dále sledovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).