Hlavní navigace

Ministerstvo financí uvažuje o zavedení DPH na bitcoiny

Sdílet

Arsen Lazarevič 12. 6. 2015

Ministerstvo financí hledá nejrůznější způsoby, jak regulovat měnu Bitcoin. Jedním ze způsobů je například zavedení daně z přidané hodnoty (DPH) na tuto měnu. V minulosti jsme identifikovali několik desítek případů praní špinavých peněz spojených s virtuálními měnami. Navrhujeme, aby obchodníci, kteří se zabývají obchodem s virtuálními měnami, měli stejné povinnosti jako jiné osoby, například směnárny. To znamená, aby museli identifikovat jednotlivé účastníky obchodu, případně nějaké podezřelé obchody hlásit Finančnímu analytickému útvaru, uvedl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Některá pravidla by však podle analytika X-Trade Brokers Jaroslava Brychty mohla být prospěšná: Například u pravidel platných v New Yorku jsou podmínky, které musí dnes splňovat klasičtí, například akcioví brokeři, aplikovány i na ty bitcoinové. To dává smysl, je to cesta, kterou se asi vydá většina vyspělých zemí. Samozřejmě to komplikuje život brokerským bitcoinovým firmám, protože to jsou relativně malé firmy, spíše startupy, a kapitálová náročnost těchto regulací je poměrně vysoká, uvedl Brychta.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 6. 2015 17:19

  zeusbug (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Titulek pěkný - donutí k otevření. Jen je úplně mimo mísu, pokud vím, tak o DPH u bitcoinu Ministerstvo financí ČR zatím neuvažuje a ani v článku o něm není ani slovo. Neblbněte lidem hlavy.
  Zatím je to všechno jen takové plácnutí do vody, nevypadá to na nějaké dramatické okleštění digitálních měn - ono to dost dobře ani technicky nejde... Maximálně se rozšíří počet povinných osobn, to je asi tak všechno, co je v silách donucovacích orgánů.
  A např. ve Švýcarsku - pokud jde o DPH a bitcoiny, jdou normálním, přirozeným směrem.
  http://bitcoinassociation.ch/blog/no-vat-on-bitcoin-in-switzerland/

 • 12. 6. 2015 17:40

  Lion (neregistrovaný) ---.213-181-129.pegonet.sk

  dalej by som rad upozornil ctene ministerstvo ze zavedenim DPH na bitcoin sa vystavuje extremnemu riziku podvodnikov zhrabnut sialeny majland na odpoctoch DPH... tieto podvody nadobudnu take obludne rozmery ze tento krok bude znament extremne financne straty v rozpocte :-) .... ale komu neni rady... :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).