Hlavní navigace

Ministerstvo financí předložilo návrh na odstranění ekologických škod

Sdílet

Redakce 11. 4. 2008

Ministerstvo financí ČR připravilo návrh řešení ekologických závazků, který rozesílá do mezirezortního připomínkového řízení. Vládě předloží návrh vypsat komplexní výběrové řízení na dodavatele, který plně převezme odpovědnost za odstranění starých ekologických škod.

Ekologické škody, které se stát zavázal odstranit na začátku 90. let, jsou vážným břemenem regionálního rozvoje, ohrožují životní prostředí a hrozí způsobením velmi významných ekonomických škod v případě žalob a arbitráží firem, kterým brání v užívání jejich majetku. Během 16 let bylo vyčištěno pouze 32 % postižených lokalit a odstraněno pouhých 26 % škod.

Ministerstvo financí ČR připravilo a předložilo v říjnu 2007 vládě ČR přehled tří možných variant řešení této rizikové situace. Vláda mu uložila, aby materiál dále rozpracovalo. MF ČR tedy posouzením variant a návrhem optimálního řešení pověřilo renomovanou mezinárodní poradenskou firmu. Společnost A.T.Kearney analyzovala všechny tři varianty z pohledu finančního, právního i organizačního a doporučila uskutečnit variantu vypsání komplexního výběrového řízení na generálního dodavatele, která jako jediná umožňuje vyloučit nárůst cen prací, stanovit horní hranici výdajů státu a výrazně urychlit nápravu škod. Varianta pokračování v současném postupu s výrazným posílením aparátu ministerstva má být zachována jako záložní.

Odměna za odstranění škod bude rovněž výsledkem veřejného výběrového řízení a podle předpokladu Ministerstva financí bude nižší než vystavené garance. Zbylé záruky dnes však ministerstvo odhaduje na 115 miliard korun, na odstranění nečistot z minula totiž čeká ještě 211 podniků. I kdyby se povedlo dojednat cenu s vítěznou firmou výběrového řízení pod sto miliard korun, pořád je to i pro vládní rozpočet moc.

Hlavním kriteriem výběrového řízení by tedy měla být cena. Vláda chce s vítězem domluvit vhodné splácení, do úvahy přichází splátky na dobu dvaceti let. Proplacení ceny bude podmíněno rozhodnutím České inspekce životního prostředí o tom, že škody byly skutečně odstraněny. Pokud by se dodatečně objevily nové ekologické zátěže, na rozdíl od současné situace, kdy je vždy musí uhradit stát, uhradil by je dodavatel. Stát tak omezí svá rizika, přičemž si zachová plnou kontrolu nad kvalitou nápravy škod. Místo dalších 20 let by tak ekologické škody měly být odstraněny do roku 2015.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).