Hlavní navigace

Mimořádná valorizace důchodcům do peněženek přidá v průměru přes tisíc korun

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 3. 2022

Stát od červnové splátky u všech vyplácených důchodů zvýší procentní výměru o 8,2 %. V průměru se tak penze zvýší o 1017 Kč. Za zvýšením stojí mimořádná valorizace, která se bude vyplácet kvůli vysoké inflaci, jež od loňského června přesáhla zákonem stanovených 5 %. Zvýšení se bude týkat téměř 3,5 mil. vyplácených důchodů. Informace vyplývají ze zprávy České správy sociálního zabezpečení.

Mimořádná valorizace se dotkne starobních (včetně tzv. předčasných), invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích penzí. O 8,2 % se nezvýší celý důchod, nýbrž jen procentní výměra, která tvoří zásluhovou složku penze. Druhou část důchodu tvoří základní výměra, kterou mají všichni příjemci stejnou.

Navýšení procentní výměry se týká i důchodů přiznaných v roce 2022 včetně těch, které budou přiznány až po mimořádné valorizaci, tj. od 1. 6. 2022 do 31. 12. 2022. Toto zvýšení se týká i vyplácených příplatků k důchodu, které rovněž vzrostou o 8,2 % částky příplatku, jenž náleží ke dni, od něhož se příplatek zvyšuje (týká se i příplatků k důchodu přiznaných v období od 1. 6. 2022 do 31. 12. 2022). Jelikož se důchody a příplatky k důchodu zvyšují od červnové splátky, nebude náležet doplatek valorizace tak, jak tomu bylo u valorizace v lednu, vysvětlila Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

O zvýšení důchodu a příplatků k důchodu budou příjemci penzí informováni oznámením, které bude rozesíláno od poloviny března do poloviny dubna. Součástí zásilek s oznámením bude též informace o možnostech čerpání příspěvku na bydlení a dalších dávek, které poskytuje Úřad práce ČR, s ohledem na skokový růst cen energií, dodala Drmolová s tím, že důchodcům, kteří oznámení nedostanou proto, že ke dni jeho distribuce ještě nebudou poživateli důchodu, bude zasláno až v souvislosti se zpracováním valorizačního zvýšení od června 2022. Valorizační oznámení v těchto případech dostanou od druhé poloviny května do první poloviny června. Obdobně až v souvislosti se zpracováním valorizace oznámení dostanou i důchodci žijící v cizině.

Našli jste v článku chybu?
  • 17. 3. 2022 10:15

    bez přezdívky

    Hezké,no. Já myslím, že teď už je to i celkem jedno,kolik to bude stát,sekera státu se zakusuje čím dál hlouběji, ještě jsme se nedali dohromady po covidu,k tomu teď ještě těch cca 4 až 5 mld měsíčně na uprchlíky plus další mld tam,takže se to v tom už nějak ztratí. Nemyslím to zle, přeju každému,ale přeci jen už to začíná být dost neúnosné. Takhle budou za chvíli důchody na úrovni platů, které asi moc teď růst nebudou a ještě cena práce bude silně klesat s dalším a dalším přílivem levné pracovní síly. A teď,navíc v téhle hysterické době,kdy se začne intenzivně zbrojit a vůbec dávat miliardy na úplně jiné věci,než se plánovalo,to rozjede nekontrolovaně inflaci a máme "vyhráno". A bude se přidávat stále dokola a tím to celé ještě umocňovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).