V roce 2009 bylo poskytnuto 226 miliard Kč bankovních úvěrů, ukazují to statistiky Bankovního úvěrového registru. Jde o 20% propad oproti roku 2008. Největší vliv na snížení objemu půjčených peněz měla opatrnost lidí a zpřísněná úvěrová pravidla bank v důsledku finanční krize, propad půjčených peněz je ale ovlivněn i klesajícími cenami bytů či automobilů. Právě hypotéky a úvěry ze stavebního spoření tvoří cca 70 % všech bankovních úvěrů. Nebankovních úvěrů bylo v roce 2009 poskytnuto 33,7 miliardy Kč.
Podíl dlouhodobě nesplácených závazků na celkovém objemu úvěrů vzrostl v meziročním srovnání v prosinci z 0,57 % v roce 2008 na 0,69 % v roce 2009 u bankovních úvěrů. U nebankovních úvěrů byl nárůst markantnější – z 2,08 % na 2,86 %.
Přestože se podíl dlouhodobě nesplácených závazků loni zvýšil, je v porovnání s většinou původních členů Evropské unie ještě relativně nízký. Nesmíme však zapomínat na to, že jde o statistiky finančních institucí, které se s využitím pozitivních úvěrových registrů snaží přistupovat k zadluženosti lidí odpovědně. U subjektů, které finanční situaci svých klientů nekontrolují a kompenzují to vysokou cenou peněz, bude situace pravděpodobně výrazně horší,
říká Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr. Více informací se dočtete v tiskové zprávě CCB.