Měla to být snadná brigáda za přeposlání peněz z účtu. Soudy potrestaly stovky lidí, že dělali "bílé koně"

17. 12. 2024

Sdílet

Bílý kůň, podvod Autor: Redakce Měšce s využitím DALL-E
Bílé koně dělají kyberšmejdům nejčastěji studenti.

Stovky lidí si prožily trestní stíhání v roce 2024 za to, že třeba poskytli svůj bankovní účet pro tzv. praní špinavých peněz. Lidově napsáno, stali tzv. bílými koňmi a umožnili pachatelům finanční trestné činnosti přijímat a následně vybírar či převádět peníze z účtů, které byly na jméno prostředníka. O počtu potrestaných „brigádníků“ informovala Česká bankovní asociace ve spolupráci s Policií České republiky a Nejvyšším státním zastupitelstvím.

Do konce listopadu 2024 čelilo trestnímu stíhání nebo zkrácenému přípravnému řízení za legalizaci výnosů z trestné činnosti celkem 464 osob, dalších 231 potom za nedbalostní formu tohoto trestného činu, kam spadá právě často nevědomá role bílých koní. Soudy potrestaly 274 osob za úmyslný delikt a 102 osob za nedbalostní.

Četnost těchto trestných činů se v porovnání s loňským rokem významně nezměnila, což je relativně dobrá zpráva. Ovšem jejich nebezpečnost je stále stejně vysoká a akutní, uvedl Igor Stříž, nejvyšší státní zástupce.

Jak to funguje

Nabídky snadných brigád a rychlých peněz jen za „pomoc s převodem peněz“ jsou jako přes kopírák. Přesně je popisuje leták Europolu a v zásadě mají tyto základní prvky:

  • Přes váš bankovní účet budete převádět peníze výměnou za provizi. Ta je buď v procentech z převodu, nebo jako paušální odměna za převod.
  • Použijete svůj stávající platební účet, nebo si založíte nový.
  • Převody z něj půjdou nejčastěji do zahraničí, i v rámci EU.
  • Není ale výjimkou, že se peníze budou převádět na další české účty v rámci tzv. řetězení plateb.
  • Je to samozřejmě „snadný výdělek bez rizika“ od vašeho mobilu či počítače.

Jak to dopadne musí být aspoň základně finančně gramotnému člověkovi jasné: skuteční příjemci peněz zůstanou skryti a nepotrestáni a prostředník, tedy bílý kůň, bude velmi rychle odhalen, dopaden a potrestán.

I nevědomá účast na praní špinavých peněz je totiž trestná. Zákon považuje nedbalostní formu tohoto trestného činu za stejně závažnou, přičemž hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.

Kromě samotného trestu se však může bílý kůň dostat i na černou listinu finančních institucí, což mu do budoucna může významně stížit přístup byť jen k základním finančním produktům. Finanční trestný čin je navíc velkým problémem pro získání nemanuální práce s dobrým příjmem.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).