Hlavní navigace

Máte kamery v bytovém domě? Nově za ně bytovým družstvům hrozí pokuta až 5 milionů korun

Sdílet

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal nové stanovisko pro bytová družstva a SVJ, která na ochranu majetku používají kamerové systémy. To vymezuje podmínky, za kterých lze kamery použít. Pokud použití kamerového systému nebude v souladu s těmito podmínkami, hrozí bytovým družstvům a společenstvím vlastníků jednotek pokuta až 5 000 000 Kč.

V první řadě musí být nejdřív posouzeno, zda je přítomnost kamer nutná pro ochranu majetku a zda naopak příliš nezasahuje do soukromí obyvatel konkrétního domu.

Pokud se bytové družstvo rozhodne kamery instalovat, musí se registrovat jako správce osobních údajů. I samotná absence registrace je důvodem pro zmíněnou pokutu.

I tak ale není možné umístit je kamkoli. Kamerový systém by neměl natáčet například vstupy do jednotlivých bytů, neboť tím může dojít podle úřadu k zásahu do soukromí těch, kteří takové byty nejen obývají, ale i příležitostně navštěvují, říká Ondřej Preuss, advokát a zakladatel portálu dostupnyadvokat.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 2. 2016 11:15

  Kamera (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  Vyměnili nám výtah a při té příležitosti dali do výtahu kameru. Oficiálně nám ale nic neřekli. Ani nevíme, kam tyto kamerové záznamy putují a kdo je může sledovat. Vajgar 590/III

 • 6. 2. 2016 22:40

  Mandarinka (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  No to je pořad kecu. Co je na tom špatného, když v dnešní zlé době a v době když jste sledování velkým bratrem se na ochranu nejen majetku, ale i nás všech ostatních umístí u vchodu nebo do výtahu kamery? Když nedělám nic za co bych se měl stydět, tak mi to nemůže vadit. Vždy rvou jenom ti, co mají co skrývat. Na druhou stranu přes Facebook si cizí lidi pustíme klidně do obyvaku nebo ložnice. Svět se zbláznil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).