Hlavní navigace

Máte dostatečnou dobu pojištění pro vznik nároku na důchod? Zjistíte to snadno

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 3. 2013

Kromě hranice důchodového věku se neustále prodlužuje také potřebná doba důchodového pojištění, která je podmínkou pro vznik nároku na výplatu dávky.

Kontrolou výpisu dob důchodového pojištění si můžete ověřit údaje v evidenci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které budou podkladem pro rozhodnutí o důchodu. K tomu slouží tzv. Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP). Zde najdete přehled dob důchodového pojištění (zaměstnání, podnikání, dobu dobrovolného důchodového pojištění), přehled vyměřovacích základů (výdělků) a vyloučených dob od roku 1986 a další údaje uložené v evidenci ČSSZ. Můžete si tak s předstihem zkontrolovat dobu pojištění, která je v evidenci ČSSZ a případně zjistit z IOLDP i nesrovnalosti v evidovaných dobách pojištění. 

Žádat o IOLDP můžete jednou za rok rok. ČSSZ jej vyhotoví a zašle nejpozději do 90 dnů od doručení žádosti. Žádost o IOLDP je možné zaslat na adresu ČSSZ – odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5. V žádosti musíte uvést: 

  • své rodné číslo, 
  • jméno a příjmení, 
  • rodné příjmení a 
  • adresu, na kterou jim ČSSZ výpis dob pojištění zašle. 

Žádost o IOLDP lze zaslat i elektronicky na e-podatelnu ČSSZ podepsanou uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky (do žádosti je třeba uvést ID datové schránky, do které bude IOLDP zaslán). 

Některé doklady o náhradních dobách pojištění ČSSZ neeviduje. Jde např. o doklady o studiu, péči o dítě a vojenské službě. Tyto doklady se předkládají až při podání žádosti o důchod na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). To, jaké doklady jsou k prokázání chybějících dob dostačující, poradí každý pracovní den pracovníci OSSZ nebo call centrum pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860, uvádí Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).