Hlavní navigace

Máte částečný zahraniční důchod? I vás se týká domácí valorizace

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 12. 2011

Pracovali jste v minulosti v zahraničí a vypočítává se vám důchod částečně i z tohoto zahraničního zaměstnání? I vás se bude týkat valorizace českých důchodů, která proběhne od lednové splátky. U těchto tzv. dílčích důchodů se základní výměra vyplácená v dílčí výši zvyšuje pouze o poměrnou část z částky 40 Kč, tj. odpovídající poměru české doby pojištění vůči celkové době, o kterou se zvyšuje základní výměra plných důchodů. Procentní výměra, která rovněž odpovídá příslušnému poměru, se zvýší o 1,6 % své hodnoty.

Dílčí důchod se přiznává pojištěnci tehdy, když byl pojištěn nejen v ČR, ale i v jiném členském státě EU nebo ve státě, s nímž má ČR uzavřenou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení (smluvní stát), jestliže nárok na důchod vznikne až součtem českých a cizích dob pojištění. Po sečtení pojistných dob každý členský stát EU nebo smluvní stát přizná, vyměří a vyplácí důchod jen za dobu pojištění, kterou pojištěnec v tom kterém státě získal – tzv. dílčí důchod.

Příklady valorizace dílčího důchodu od 1. 1. 2012

Příklad 1

Důchodce získal 20 let doby pojištění v ČR a 10 let doby pojištění v jiném členském státě EU nebo ve smluvním státě, celkem 30 let doby pojištění. Valorizace základní výměry (40 Kč) se v tomto případě vypočítá takto:

40×20/30 = 26,66 Kč; zvýšení základní výměry důchodu tak bude činit po zaokrouhlení 27 Kč měsíčně.

Procentní výměra, která rovněž odpovídá příslušnému poměru, se zvýší o 1,6 % své hodnoty, takže např. pokud se vyplácí ve výši 5 000 Kč, zvýší se o 80 Kč.

Příklad 2

Důchodce získal 10 let doby pojištění v ČR a 20 let doby pojištění v jiném členském státě EU nebo ve smluvním státě, celkem 30 let doby pojištění. Valorizace základní výměry (40 Kč) se v tomto případě vypočítá takto:

40×10/30 = 13,33 Kč; zvýšení základní výměry důchodu tak bude činit po zaokrouhlení 14 Kč měsíčně.

Procentní výměra, která rovněž odpovídá příslušnému poměru, se zvýší o 1,6 % své hodnoty, takže pokud se vyplácí např. ve výši 2 000 Kč, zvýší se o 32 Kč.

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).