Hlavní navigace

Mastercard nově vydává karty True Name pro transgenderové a nebinární držitele

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 5. 2021

Mobilní banka bunq začala vydávat karty Mastercard True Name™ pro transgenderové a nebinární držitele. Karty True Name budou dostupné ve 30 evropských zemích, které jmenujeme v boxu na konci této zprávy.

Karty umožní svým držitelům používat jména, která vystihují, kým se skutečně cítí být. Mastercard k vydání těchto karet vysvětluje, že pro transgenderové a nebinární osoby může být jméno uvedené na klasické platební kartě zdrojem nepříjemných pocitů a trapných situací, protože kvůli možnému zdlouhavému procesu legální změny jména nemusí v daný moment odpovídat tomu, kým se ve skutečnosti cítí a jak se navenek prezentují.

Platební karty True Name™ tedy umožňují zde uvést jméno, kterému držitel sám dává přednost.

Nyní mají stávající držitelé kreditních a debetních karet vydaných bankou bunq s okamžitou platností možnost zažádat si o vydání karty nové, která již ponese preferované jméno, informuje zpráva společnosti Mastercard s tím, že podle průzkumu* má třetina příslušníků komunity LGBTQIA+ zkušenosti s nepříjemnými reakcemi okolí, včetně posměchu, urážek či odmítnutí služby po prokázání osobním dokladem, jehož údaje neodpovídají vnějšímu vzhledu držitele.

* Zdroj: James, S. E., Herman, J. L., Rankin, S., Keisling, M., Mottet, L., & Anafi, M. (2016). 2015 U.S. Transgender Survey Report. Washington, DC: National Center for Transgender Equality.

Platební karty True Name™ budou dostupné pro nové a stávající oprávněné držitele karet vydávaných bankou bunq v těchto zemích: Nizozemsko, Francie, Německo, Rakousko, Itálie, Španělsko, Belgie, Irsko, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Norsko a Island. Ve Velké Británii jsou karty True Name™ k dispozici pro stávající držitele karet bunq.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 5. 2021 6:53

    Patrik Chrz

    A tak jo, je to díra na trhu, proč ji nevyužít. Samozřejmě řešení existuje už nyní - různé předplacené karty. Pamatuji si, jak jsem na jedné z mých kreditních karet měl jméno "TANKOVACÍ KARTA" a nijak to můj pocit osobní integrity neomezilo.

    Vzhledem k možnosti kontroly totožnosti při platbě si tím spíš člověk zadělává na problém, když jméno na kartě neodpovídá osobním dokladům, lepší řešení bych tak viděl právě v předplacených kartách, případně v neuvedení žádného jména na kartě, ale jestli jsou schopni to prodat, je to jejich boj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).