Hlavní navigace

Mastercard nově vydává karty True Name pro transgenderové a nebinární držitele

17. 5. 2021

Sdílet

Mobilní banka bunq začala vydávat karty Mastercard True Name™ pro transgenderové a nebinární držitele. Karty True Name budou dostupné ve 30 evropských zemích, které jmenujeme v boxu na konci této zprávy.

Karty umožní svým držitelům používat jména, která vystihují, kým se skutečně cítí být. Mastercard k vydání těchto karet vysvětluje, že pro transgenderové a nebinární osoby může být jméno uvedené na klasické platební kartě zdrojem nepříjemných pocitů a trapných situací, protože kvůli možnému zdlouhavému procesu legální změny jména nemusí v daný moment odpovídat tomu, kým se ve skutečnosti cítí a jak se navenek prezentují.

Platební karty True Name™ tedy umožňují zde uvést jméno, kterému držitel sám dává přednost.

Nyní mají stávající držitelé kreditních a debetních karet vydaných bankou bunq s okamžitou platností možnost zažádat si o vydání karty nové, která již ponese preferované jméno, informuje zpráva společnosti Mastercard s tím, že podle průzkumu* má třetina příslušníků komunity LGBTQIA+ zkušenosti s nepříjemnými reakcemi okolí, včetně posměchu, urážek či odmítnutí služby po prokázání osobním dokladem, jehož údaje neodpovídají vnějšímu vzhledu držitele.

* Zdroj: James, S. E., Herman, J. L., Rankin, S., Keisling, M., Mottet, L., & Anafi, M. (2016). 2015 U.S. Transgender Survey Report. Washington, DC: National Center for Transgender Equality.

Platební karty True Name™ budou dostupné pro nové a stávající oprávněné držitele karet vydávaných bankou bunq v těchto zemích: Nizozemsko, Francie, Německo, Rakousko, Itálie, Španělsko, Belgie, Irsko, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Norsko a Island. Ve Velké Británii jsou karty True Name™ k dispozici pro stávající držitele karet bunq.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 5. 2021 6:53

    Patrik Chrz

    A tak jo, je to díra na trhu, proč ji nevyužít. Samozřejmě řešení existuje už nyní - různé předplacené karty. Pamatuji si, jak jsem na jedné z mých kreditních karet měl jméno "TANKOVACÍ KARTA" a nijak to můj pocit osobní integrity neomezilo.

    Vzhledem k možnosti kontroly totožnosti při platbě si tím spíš člověk zadělává na problém, když jméno na kartě neodpovídá osobním dokladům, lepší řešení bych tak viděl právě v předplacených kartách, případně v neuvedení žádného jména na kartě, ale jestli jsou schopni to prodat, je to jejich boj.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).