Hlavní navigace

Marie si na důchod odkládá víc než Lenka

Sdílet

Jiří Hovorka 24. 6. 2011

Zábavnou formou se na často připomínaný problém spojený s penzijním připojištěním snaží upozornit Penzijní fond České pojišťovny. Ten analyzoval účty svých více jak milionu klientů a zjistil, že nositelé některých křestních jmen spoří více, než ostatní.

U žen tak nejvíc průměrně spoří Ludmily a Marie (514 respektive 513 korun za měsíc), nejméně pak Lenky, které spoří průměrně o více jak stokorunu měsíčně méně (400 Kč). Muži spoří v průměru více. Nejlépe jsou na tom Vladimírové (575 korun). Častá jména – Jan, Petr a Pavel – si spoří průměrně zhruba 500 korun a jsou tak na celorepublikovém průměru.

Právě takto nízká průměrná částka je ale problematická. Lidé volí částku, která jim slibuje státní příspěvek, ale pokud by si chtěli zachovat stávající životní úroveň, až budou v důchodu, měli by si spořit ještě o něco více, dodává Petr Brousil, tiskový mluvčí PFČP.

Na to reaguje také vláda, která připravila změnu pravidel u státního příspěvku. Od roku 2013 by měla stoupnout jeho maximální výše (ze 150 na 230 korun), zároveň bude jeho získání podmíněno zvýšením měsíční úložky (nyní získá státní příspěvek každý, kdo uloží alespoň 100 korun, návrh počítá s posunutím minima na 300 korun). Více: Pět dobrých konkrétních záměrů důchodové reformyNašli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 6. 2011 12:54

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Ono je to trošku jinak. Dneska už nelze věřit ničemu a nikomu. Tím méně třeba státnímu důchodovému systému. Funkční průběžný byl zlikvidován a propopulační systém byl nahrazen lobbystickým a populistickým. Podle mého názoru nemá cenu spořit vůbec. Jednak nikdo neví, kdy vypukne další krize, některé příznaky už jsou tu a jednak je to příliš daleko a nikdy tak daleko nedohlédne. A stát nemá zájem ochránit naše peníze. Naopak, banda zlodějů vedená vládou rozpočtového bordelu má zcela jiné cíle. Takže zajistit se ano, ale sami a nezávisle na nějakém peněžním systému.

 • 25. 6. 2011 9:30

  Nemo (neregistrovaný) ---.214.broadband7.iol.cz

  Jak státní příspěvek, tak daňové úlevy jsou dnes symbolické a mohou činit přínos max. 300 Kč měsíčně a za ty peníze si nechat dlouhodobě zablokovat peníze je nesmysl. Když začínám, je pravděpodobnost, že mne postihne nějaká katastrofa nízká a proto doporučuji část, kterou mohu odložit uložit na spořící účet s možností okamžitého výběru. Teprve až je uspořená částka poněkud vyšší je třeba zvážit různé formy investování či uložení. Osobně pro spoření preferuji záložny, které jsou už dnes pojištěny jako banky a přinášejí vyšší úroky pro investování český akciový trh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).