Hlavní navigace

Z datové schránky do internetového bankovnictví

Sdílet

Gabriela Hájková

Poslanecká sněmovna tento týden schválila návrh zákona o informačních systémech veřejné správy. Novinky, které se týkají především datových schránek a kontaktních Czech POINTů, by vám měly usnadnit život a státní kase ušetřit další prostředky.

Jak už jsme vás informovali, Czech POINTy budou moci provozovat také banky, takže se počet kontaktních míst rozšíří i na vybrané pobočky. 

Jako reakce na připomínky uživatelů datových schránek také vznikne jejich seznam, který má za cíl usnadnit vyhledávání adresáta. Tento seznam bude obsahovat jen stanovené údaje vedené v systému datových schránek a pokud si bude fyzická osoba přát, údaje se ze seznamu vyškrtnou.

Nově také nebude nutné písemně potvrzovat doručení zprávy. Zpráva bude v rámci privátní komunikace mezi soukromými subjekty doručena okamžikem přihlášení uživatele do schránky. 

Datovou schránku bude také možné připojit do jiných systémů, například internetového bankovnictví. Z internetového bankovnictví tak půjde vstoupit do datové schránky. Využívání rozhraní bude možné pouze na základě povolení Ministerstva vnitra, propojení konkrétní datové schránky s individuálními internetovými uživatelskými účty pak jen se souhlasem uživatele, uvádí ministerstvo vnitra ve své zprávě.

Na portálu datových schránek navíc najdete také elektronické formuláře. Web totiž nabídne garantované prostředí pro elektronické podání.

Zákon ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Účinnosti by měl nabýt 90. dnem ode dne jeho vyhlášení.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).