Manželství a peníze: Pohledy daňového poradce a právníka

26. 9. 2017

Sdílet

Jak se liší problematika financí u manželských a nesezdaných párů? Na to odpovídal daňový poradce a právník ve zprávě Poštovní spořitelny.

Martin Kopecký, daňový poradce a náhradník Prezidia Komory daňových poradců ČR

Pokud od manžela dostanete automobil, nijak ho danit nemusíte. Pokud auto dostane milenka, musí ho zdanit 15 % a uvést tento dar ve svém daňovém přiznání. Stejné osvobození u manželky a zdanění u milenky se uplatní i v případě dědění po zemřelém manželovi.

Jestliže rodiče půjčí bez úroku svému dítěti a to pak poskytne tyto peníze svému manželovi na rozjezd jeho podnikání, tak ten žádný příjem ve formě neuplatněného úroku nemusí daňově řešit. Zatímco pokud by to byly peníze rodičů jeho budoucí manželky, mohl by v tom finanční úřad spatřovat nepeněžní příjem podléhající zdanění, upozornil Kopecký.

V případě spolupracujících podnikatelů může manžel převést na spolupracující manželku až 50 % společných příjmů a výdajů, zatímco na jinou spolupracující osobu může převést maximálně 30 % celkových příjmů a výdajů.

Pokud manželka má jen malé příjmy nepřesahující 68 tis. Kč ročně, může manžel uplatnit slevu na dani ve výši 24 840 Kč (v případě invalidní manželky je to dvojnásobek).

Pokud spolu v manželství žijí lidé, kteří si z předchozích vztahů přivedli do společné domácnosti své děti, tak i druhý z manželů může na toto dítě čerpat slevu na dani nebo daňový bonus, i když se nejedná o vlastní dítě. V případě nesezdaných párů tato možnost neexistuje, což je problém, pokud vlastní rodiče nemají dostatečný příjem a nemohou čerpat slevu ani daňový bonus. V případě mladých manželů, kdy jeden z nich ještě studuje a nemá příjmy, může slevu na dítě nebo daňový bonus uplatnit druhý z manželů, vysvětlil Kopecký.

Zbyněk Kašpárek, advokát, Advokátní kancelář Kašpárek

Pozoruji nárůst rozvodů, které jsou ekonomicky vynucené. Tedy ačkoli dva lidé spolu chtějí dále žít, situace nahrává spíše rozvodu a je nutné jejich majetek oddělit. Mám na mysli případy exekucí, zadluženosti podnikajícího manžela (ky)  apod.. Jedná se tedy spíše o strategické rozvody, uvedl Kašpárek.

Nákladnost rozvodového řízení se pak podle něj odlišuje dle toho, zda se jedná o rozvod sporný či nesporný. U nesporného, který je jednodušší variantou, se náklady pohybují zhruba kolem 8 až 10 tis. Kč. U sporného, který je spojen s řadou právních úkonů, je pak potřeba se připravit zhruba na dvojnásobnou částku. Soud při něm zjišťuje příčiny rozvratu manželství, vyslýchá oba manžele, svědky (sousedy, rodinné příslušníky), dále soud musí vyřešit i otázku, jakým způsobem rozdělit společný majetek, v případě nezletilých dětí v manželství se musí primárně rozhodnout, jakému z rodičů, popř. oběma bude dítě svěřeno do péče a výchovy, jaké bude výživné pro dítě. I z těchto důvodů je nákladnost takovéhoto typu rozvodu vyšší, neboť nelze předpokládat, že by věc byla vyřešena při jednom soudním stání, upozornil Kašpárek.

Dodal také, že obecně nelze určit dobu tohoto typu rozvodu, protože může jít až o roky. Počet soudních stání je závislý na postoji manželů či schopnosti přijmout alespoň nějaké řešení.

V případě nesporného rozvodu soud nezjišťuje příčiny rozvratu manželství, je však nutno ze strany advokáta připravit pro klienty návrh na rozvod manželství, dohodu o úpravě vzájemných majetkových poměrů, bydlení pro dobu po rozvodu manželství, v některých případech i dohodu o vyživovací povinnosti jednoho z manželů vůči druhému. Doba, za kterou jsou manželé rozvedeni je většinou 1 – 2 soudní stání, po podání návrhu soud v době cca 3 měsíců nařídí jednání, informoval advokát.

V obou typech rozvodů je podle něj nutno zaplatit soudní poplatek ve výši 2000 Kč.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).