Hlavní navigace

Majitelé nemovitostí v malých obcích letos zaplatí za ně vyšší daň

Sdílet

Redakce 18. 4. 2008

V březnu jsme zaplatili daň z příjmů, nyní nás čeká platba daně z nemovitostí. Tu je potřeba uhradit nejpozději do 31. května, nepřesáhne-li vyměřená daň částku 5 000 Kč. Ke stejnému datu lze daň z nemovitostí zaplatit najednou i při vyšší částce.

Při vyměřování daně, nebo spíše při jejím placení, mohou zůstat překvapeni majitelé nemovitostí nacházejícíh se v malých obcích do 600 obyvatel. Změny v zákoně o dani z nemovitostí platné od letošního roku se totiž dotknou i jich. Došlo totiž ke změně koeficientu potřebného k výpočtu daně z pozemků (stavebních pozemků) i ze staveb (vztahuje se na obytné domy, stavby tvořící příslušenství k obytným domům, byty a samostatné nebytové prostory).

V roce 2007 byl koeficient, jímž se násobí základní sazba daně, v případě obcí do 300 obyvatel 0,3 a v případě obce do 600 obyvatel 0,6. Od 1. ledna 2008 je tento koeficient v obou případech roven 1,0, je tedy stejný pro všechny obce do 1000 obyvatel.

V praxi to může pro poplatníky vlastnící nemovitost v malých obcích znamenat několikanásobné zvýšení daně. To však není jediná hrozba placení vyšší daně. Obec může nově obecně závaznou vyhláškou pro všechny nemovitosti na území celé obce stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se vynásobí daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, staveb, samostatných nebytových prostorů a za byty, popřípadě jejich soubory.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).