Hlavní navigace

Polovina českých řidičů nedodržuje na silnicích povolenou rychlost

Redakce

Polovina českých řidičů nedodržuje na silnicích povolenou rychlost. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu GE Money Auto, který proběhl současně v pěti evropských zemích, a to České republice, Německu, Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Výzkum také ukázal, že nejčastěji porušují dopravní předpisy Němci a Poláci. Téměř 70 procent z nich přiznalo, že občas nedodržuje povolenou rychlost. Naopak nejukázněněji jezdí Maďarové a Rumuni, kde se k přísnému respektování pravidel hlásí devět řidičů z deseti.

Ze všech sledovaných zemí stráví Češi v autě nejméně času. Méně než hodinu denně v autě sedí 70 procent tuzemských řidičů. U poloviny Čechů za volantem nepřekročí ujetá vzdálenost za rok 10 000 kilometrů. Nejvíce kilometrů za rok ujedou Němci a Rumuni.

V rámci sledovaných zemí Češi do svých vozidel vkládají také nejméně finančních prostředků. Polovina z nich investuje do provozu svého automobilu částku do 2500 korun měsíčně. V sousedním Německu majitel auta vynaloží měsíčně nejčastěji 5000 až 7500 Kč.

Průzkum také odhalil odlišnosti mezi muži a ženami během řízení. Nedovolená rychlost je spíše doménou mužů, přiznala se k tomu více než polovina z nich. Mezi ženami jsou to jen čtyři z deseti řidiček. Pouze jedna čtvrtina českých řidičů pak tvrdí, že dopravní předpisy neporušuje nikdy.

Zajímavé je srovnání názorů mužů a žen v České republice na to, jak kdo řídí. Každý druhý muž je totiž přesvědčený, že pánové jsou lepšími řidiči než dámy. Více než polovina žen naopak tvrdí, že ženy řídí daleko bezpečněji. Obě pohlaví se však vzácně shodují na tom, že nejhoršími řidiči jsou starší pánové v klobouku.

Našli jste v článku chybu?