Když vám lékař předepisuje nějaké léky, často padají i otázky na výši doplatku za takový lék. Lékař vám ale takovou informaci podat nemůže, i kdyby chtěl. Lékař nejen že nemá povinnost pacientovi sdělit cenu léku, resp. výši doplatku na lék, který mu předepisuje (platná legislativa mu takovou povinnost neukládá), ale dokonce ani přesnou částku sám nezná a znát nemůže,
říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Naopak by ale lékař měl být schopen vám říci, jestli je předepisovaný lék hrazen zdravotní pojišťovnou plně, částečně či vůbec. Výši doplatku si pak sami můžete orientačně zjistit na webu ministerstva zdravotnictví. Ani tak však nezjistíte přesnou částku, kterou za lék zaplatíte. Konkrétní částka se totiž rovná rozdílu mezi cenou léku a jeho úhradou od pojišťovny, přičemž jen částka úhrady (kterou stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv) je stejná u všech pojišťoven a v každé lékárně. Prodejní cena léku se může lišit . Vypočítává se jako součet ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Je však nastaven horní limit ceny a limit obchodní přirážky.
Do výsledné ceny se ale promítá cenová politika všech účastníků distribučního řetězce, tedy výrobce, distributora a lékárny, tudíž cena může bý v každé lékárně jiná a ani lékař tak nemůže vědět, kolik bude doplatek.
Přesnou cenu léku však vždy zjistíte v konkrétní lékárně.