Hlavní navigace

Loni zbankrotovalo nejméně Čechů za posledních šest let

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 1. 2018

Počet vyhlášených osobních bankrotů byl loni nejnižší od roku 2011. Celkově jich bylo podle statistiky společnosti CRIF – Czech Credit Bureau v roce 2017 vyhlášeno 13 579, což je meziročně o 16 procent méně. Největší počet osobních bankrotů byl zaznamenaný v roce 2013, kdy jejich počet vystoupal na 19 195. Od té doby je trend klesající.

Návrhů na osobní bankrot loni lidé podali 14 639 návrhů, tedy o 22 procent méně než v roce 2016. Jejich počet tak byl nejnižší za posledních sedm let.

Do počtu osobních bankrotů výrazně promluvila novela insolvenčního zákona, po jejíž účinnosti došlo na tři měsíce k výraznému propadu podávaných návrhů na bankrot, což se následně promítlo také do počtu vyhlašovaných bankrotů. Dlouhodobě klesající trend je však nezpochybnitelný, uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Podle expertů, kteří se zaměřují na dluhovou problematiku se postupně vyčerpává okruh lidí, kteří jsou předlužení a zároveň dokážou splnit podmínky oddlužení. Stovky tisíc dlužníků naopak na podmínky osobního bankrotu stále nedosáhnou. Pro ně přichystalo ministerstvo spravedlnosti dostupnější podmínky oddlužení, návrh ale zatím stále neprošel schvalovacím procesem v parlamentu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).