Hlavní navigace

Limit pro povinnou registraci k DPH by se měl zvýšit na 2 miliony Kč. Pokud bude schválen sněmovnou

Sdílet

podnikání, firma, obchod, byznys, trh, podnikatel Autor: Depositphotos

Vláda dnes schválila návrh novely zákona o DPH, kterým se od 1. ledna 2023 zvýší limit pro povinnou registraci k DPH ze současného 1 milionu na 2 miliony Kč. Novelu připravilo ministerstvo financí.

Aktuální limit, který byl stanoven při vstupu České republiky do EU v roce 2004, tedy před 18 lety, odpovídal částce 35 000 eur. Tento limit zůstával stále stejný, bez ohledu na růst cenové hladiny.

Zvýšení limitu na 85 000 eur podporuje Evropská unie. Členské země mají ke zvýšení limitu přikročit od roku 2025. Česká republika získala souhlas s navýšením už před účinností této směrnice.

Povinným plátcem DPH se v současnosti stává fyzická nebo právnická osoba, která překročí roční obrat (nikoli kalendářní, ale 12 měsíců po sobě jdoucích) 1milion Kč.

Povinným plátcem DPH je i subjekt, která získal majetek v privatizaci nebo prodejem podniku. Hradit státu DPH musí i člověk, který pokračuje v podnikání po zemřelé osobě, jež byla plátcem DPH.

Podnikatelé, kteří zákonného limitu nedosahují, se však mohou stát dobrovolnými plátci DPH. Většinou se pro plátcovství daně rozhodnou v okamžiku, kdy většina jejich obchodních partnerů jsou rovněž plátci DPH. Podnikatel tak sice zdraží o DPH svoje zboží a služby, ale pro něho samotného se stává výhodou, že si ze zakoupeného zboží či služeb od jiného podnikatelského subjektu zase naopak DPH odečte.  Statut dobrovolného plátce DPH se tak vyplatí.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).