Hlavní navigace

Lidé spoří na penzi málo a pozdě. Dnešním tempem by na důchod spořili 100 let

Sdílet

Úspory, spoření, peníze Autor: Depositphotos

O tom, že starobní důchod bude v budoucnu stačit na pokrytí většiny potřeb a zájmů, které by si lidé chtěli na stáří dopřát, je přesvědčena desetina Čechů. Většinou si naopak myslí, že ke státnímu důchodu budou potřebovat ještě ideálně 9000 Kč navíc, aby své potřeby a zájmy pokryli.

Myslíte si, že vám bude státem vyměřená penze stačit na pokrytí vašich potřeb a zájmů?
Autor: NN Penzijní společnost

Myslíte si, že vám bude státem vyměřená penze stačit na pokrytí vašich potřeb a zájmů?

Ideální důchod, se kterým by si Češi podle dokázali splnit všechna přání v penzi, by musel podle průzkumu dosahovat 21 755 Kč. Od státu přitom lidé reálně počítají v průměru s 13 078 Kč na měsíc, což je téměř o 9000 Kč méně. V průměru navíc Češi stráví v penzi 15 let. Celkově by tak na pokrytí potřeb a koníčků potřebovali mít našetřeno přes 1 500 000 Kč. Ukazuje to průzkum NN Penzijní společnosti.

Lidé ale začínají šetřit pozdě a šetří poměrně málo, aby tohoto cíle dosáhli. Podle průzkumu by si lidé rádi spořili od 32 let, ale reálně je průměrný věk účastníka penzijního spoření přes 47 let. V průměru má pak naspořeno okolo 100 000 Kč.

V průměru spoření Čechů na penzi jakoukoli formou dosahuje jen 700 Kč měsíčně, přičemž nejčastěji lidé při zajištění na stáří věří penzijním fondům. Investic do akcií nebo podílových fondů pro zajištění na stáří využívá dle průzkumu 13 % Čechů, zatímco 11 % věří investicím do nemovitostí a stejné procento počítá s finanční podporou od dětí.

Finančně Češi myslí na stáří velmi málo a hodně pozdě. Ve výsledku si tak na rok vysněné penze našetří průměrný Čech za 10 let spoření. Na desetiletou spokojenou penzi by takto museli šetřit 100 let, říká Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).