Hlavní navigace

Lidé, kteří bojovali s komunistickým režimem, budou mít důstojné důchody. I když jim chybí "roky"

Sdílet

Komunismus, socialismus, KSČ Autor: Depositphotos Inc

Vláda schválila 20. prosince 2023 na návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky záruku průměrných důchodů pro účastníky odboje proti komunismu. Znamená to, že disidentům zaručí starobní důchod minimálně v průměrné výši. Ta bude v lednu 2024 činit 20 635 korun. Těmto lidem vznikne nárok na důchod po dosažení důchodového věku, a to i bez splnění podmínky potřebné doby pojištění. 

Tímto krokem konečně splácíme historický dluh společnosti. Máme povinnost uznat a přímo podpořit ty, kteří se statečně postavili za naši svobodu a obětovali za ni mimo jiné svůj osobní komfort a bezpečí, uvedl ministr Jurečka (KDU-ČSL).

Od uvedené výše se také odvodí případné vdovské a vdovecké důchody, a také invalidní důchody pro invaliditu prvního a druhého stupně. Zaručenou výši důchodu dostanou odbojáři i v tom případě, že pobírají starobní důchod i ze zahraničí, kde mají nějaké odpracované roky.

Navrhovaná úprava se příznivě dotkne těch účastníků odboje proti komunismu, jejichž důchody jsou nebo by byly nižší než podle navrhované právní úpravy. Odhadujeme, že se řádově může jednat o stovky osob, protože ve zhruba 1900 případech bylo vydáno osvědčení přímému účastníkovi nebo jeho pozůstalým, uvedl Marian Jurečka.

Zákon by měl začít platit den poté, kdy bude vyhlášen ve Sbírce zákonů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 12. 2023 12:23

    Kousavka

    Po r. 1989 mohl pracovat každý a mohl si na důchod i našetřit. Dostanou nějaké peníze i ti, které komunistický režim pronásledoval a kteří kvůli tomu třeba nesehnali práci?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).