Hlavní navigace

Licence ano, taxametr nikoli. Ťok představil pravidla pro Uber a další alternativy k taxi

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 12. 2017

Řidiči jezdící pro alternativní taxislužby typu Uber budou muset v Česku žádat o licence. V návaznosti na dnešní rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého je Uber přepravní služba, to oznámilo ministerstvo dopravy. Úřad má připravená nová pravidla pro taxislužby.

Soudní dvůr EU svým rozhodnutím potvrzuje náš názor, že dopravci používající aplikaci Uber a podobné aplikace spadají pod taxislužbu a musejí na to mít licenci. Na druhou stranu nemůžeme moderní služby zakazovat a vracet se zpátky do minulého století. Pracujeme proto na návrhu, kdy alternativní možností k taxametrům bude mobilní aplikace, uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Cenu půjde stanovit před jízdou prostřednictvím mobilní aplikace, kde si zákazník službu sám vybere a odsouhlasí sjednanou konečnou cenu. Při registraci by cestující zadal do aplikace své identifikační údaje a e-mailovou adresu, na kterou dostane doklad o přepravě, vysvětluje ministr.

Mobilní aplikace tedy nebude počítat najeté kilometry, má to být způsob, jak elektronicky předem schválit podmínky dopravy. Vyžadovat místopis už v době navigací není podle Ťoka nezbytně nutné.

Alternativní taxislužba bude muset mít podle pravidel navržených ministerstvem dopravy živnostenské oprávnění a evidované vozidlo, řidič pak oprávnění řidiče taxislužby. Vozidlo pro komerční přepravu bude také muset být označeno například nálepkou.

Na rozdíl od taxislužby s taxametrem a zřetelným označením taxi ale nebude moct využívat všech výhod pro taxislužbu, jako jsou stání pro vozidla taxi, nebo přednostní pruhy pro městskou hromadnou dopravu a taxi.

Nyní ministerstvo dopravy připravuje podrobné znění novely zákona, kterou chce předložit v příštím roce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 12. 2017 20:32

  Soyke (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Tok je jasný příklad neschopneho a zkorumpovaneho ANOFert podrztasky, co ničemu nerozumí! !!

 • 26. 12. 2017 7:07

  Mirjim (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  To mi připomíná smluvní přepravu osob.
  To už tady bylo.
  Jestli se mýlím tak mě opravě.

 • 26. 12. 2017 7:21

  Mirjim (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Ještě jedno přísloví, trochu jinak.
  Taxikáři se nazerou a Tok zůstane celí.
  Budou nabírat z ulice když je lidí osloví, a zase bude problém!?!?
  Jednotné pravidla!?!?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).