Hlavní navigace

Letní brigády - na co si dát pozor?

Sdílet

O letní brigádu se v poslední době zajímá mnohem větší počet nezaměstnaných, nebo seniorů. Zájem studentů naopak klesl o desetinu.

Pokud se i vy chystáte na letní brigádu, zjistěte si co nejvíce informací, abyste neprodělali peníze na daních. Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 000 Kč je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Dohoda o provedení práce je omezena 300 hodinami za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele, říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Při výdělku do 10 000 Kč měsíčně nemusíte odvádět sociální ani zdravotní pojištění.

Daňové přiznání

Studenti, kteří pracovali současně pro více než jednoho zaměstnavatele, musí podávat daňové přiznání, a to nezávisle na výši výdělku. Pokud se studentům brigády nepřekrývaly, tato povinnost odpadá.

Pokud si ke studiu člověk přivydělává jako OSVČ, živnostenský úřad tuto skutečnost oznámí na zdravotní a sociální pojišťovně i na příslušný finanční úřad. Podnikání při studiu je vedlejší činností, plátcem pojistného je stát a během prvního roku činnosti není nutné platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, říká Blanka Štarmanová.

Po skončení kalendářního roku OSVČ podá daňové přiznání a přehledy na sociální a zdravotní pojištění a v dalších letech pak platí zálohy na pojištění podle dosaženého výdělku.

A co nezaměstnaní?

Jste-li na úřadu práce evidování jako uchazeči o zaměstnání, můžete si vydělat až do výše minimální mzdy, tedy 4950 Kč. Přivýdělek je možný jak na základě dohody o provedení práce, tak jiné smlouvy – pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti. Limitující je pouze výše výdělku, dodává Blanka Štarmanová.

Kdy daní důchodci?

Co se týče zdanění výdělků, nemají důchodci žádné zvláštní postavení. Z hlediska sociálního a zdravotního pojištění se jejich činnost považuje za vedlejší činnost. A pokud by byla vykonávána na základě živnostenského listu, podléhá tento příjem zdanění i odvodu sociálního a zdravotního pojištění.

Pouze v případě, že důchodce vykonává příležitostnou činnost, je příjem osvobozen od daně z příjmů, jestliže nepřesáhne 30 000 Kč ročně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).