Hlavní navigace

Lékař chce zaplatit za péči? Nahlaste ho zdravotní pojišťovně

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 2. 2015

Pokud narazíte na lékaře, který po vás chce platit v hotovosti za obvyklou péči, která je pravděpodobně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu.

Na nestandardní chování některých lékařů (naštěstí jen ojedinělé případy) upozornila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Pokud bude mít o takovém jednání důkazy, bude VZP nepoctivcům vypovídat smlouvy. Aktuálně se to týká gynekologa z okresu Žďár nad Sázavou, uvádí ve zprávě Všeobecná zdravotní pojišťovna.

V uvedeném případě získala od klientek gynekologa varování, že ten vybírá za preventivní prohlídky platbu 200 korun. U těhotných žen pak požadoval ještě vyšší částky. Vždy šlo přitom o služby, které jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Klientky si na lékaře písemně stěžovaly a předložily i některé doklady, které jeho nezákonný postup dokazovaly. VZP gynekologa opakovaně upozornila, že postupuje v rozporu se zákonem, poškozuje klientky pojišťovny a zároveň i její dobré jméno. Lékař však v protiprávním jednání, které je navíc i v rozporu se smlouvou mezi ním a pojišťovnou, pokračoval, popisuje zpráva VZP s tím, že pojišťovna už zahájila kroky k ukončení smluvního vztahu. 

V případě, že by po vás lékař vyžadoval platbu v hotovosti, nechte si vystavit doklad o zaplacení s popisem, za jaký úkon platíte. Pak se obraťte na svou zdravotní pojišťovnu, doklad jí předložte a informujte se, zda měl lékař právo na to poplatek vybrat. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).