Kyberšmejdi se letos činí. Naletělo jim téměř o čtvrtinu více lidí, než vloni

Sdílet

Sociální inženýrství, podvod Autor: Měšec.cz s využitím DALL-E

Za první tři měsíce letošního roku se napadli kyberšmejdi 20 723 klientů bank. Meziročně se tak počet útoků zvýšil o 21 %. Ačkoli se útoků odehrálo téměř o čtvrtinu víc než ve stejném období roku 2023, dobrou zprávou je, že se alespoň snížila průměrná částka, o kterou podvedení lidé přišli. Průměrná škoda na jednoho klienta se pohybuje lehce přes 17 tisíc Kč.

Za první letošní čtvrtletí e‑šmejdi způsobili škody za 357 192 695 Kč, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o více než 18 milionů Kč. Za celý loňský rok kyberšmejdi „odsáli“ lidem z bankovních účtů celkem 1,35 miliardy korun.

Nejnovějším typem podvodu jsou podvodné zprávy, že má dotyčný člověk přeplatek na dani z příjmu. Podvodníci dokážou pomocí tzv. NFC technologie i manipulacemi získat od klienta údaje o jeho platební kartě a poté ji použít pro výběr z bankomatu.

Poškozenému přijde SMS z banky s aktualizací bankovní aplikace nebo že je jeho účet v ohrožení. Obsahuje rovnou odkaz, na kterém si klient banky může stáhnout aplikaci, která se tváří jako legitimní, ovšem ve skutečnosti je podvodná. Po stažení aplikace a vyplnění osobních a citlivých údajů, jako je například PIN ke kartě, zavolá údajný pracovník banky, popisuje Filip Hanzlík, pověřený výkonný ředitel České bankovní asociace. Ten už má všechny údaje k účtu poškozeného a přístup do něj. Informuje, že účet je napadený a k záchraně peněz je zapotřebí přiložit platební kartu k mobilnímu telefonu. V tom okamžiku dojde k přenesení NFC signálu (načtení dat z čipu přiložené karty) do jiného mobilního zařízení, se kterým je další podvodník u bankomatu, ze kterého může vybrat peníze, upřesňuje.

Mezi kyberšmejdy i přes neustálá varování v médiích dál „frčí“ investiční podvody. Útočníci nalákají své oběti na vidinu snadného a bezpracného zbohatnutí a lidé jim bez okolků sdělí své citlivé údaje k elektronickému bankovnictví. Velmi často podvodníci získají přihlašovací údaje a dostanou se do počítačů či mobilních telefonů obětí pomocí programu pro vzdálený přístup, který si lidé dobrovolně nainstalují.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).