Hlavní navigace

Posíláte balík do ciziny? Kvůli obsahu se vůbec nemusí dostat ze země

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 12. 2011

Pokud se chystáte dárkem potěšit i své známé v zahraničí, rozmyslete, co jim chcete poslat. I – podle vás – nevinný spray může být důvodem, proč zásilka nepřekročí hranice. Česká pošta v poslední době zaznamenává enormní nárůst zásilek obsahující nebezpečné zboží. Jen v listopadu podle zprávy pošty vrátilo Letiště Praha 200 zásilek a tento měsíc je situace ještě horší.

Veškeré zásilky, které putují letecky, jsou kontrolovány Bezpečnostní kontrolou Letiště Praha. Pokud je zjištěn nebezpečný obsah, jsou nemilosrdně vyřazovány z dopravy.

Bezpečnostní předpisy pro letadla jsou natolik přísné, že letištní kontrola vyřazuje i zásilky, které běžné poštovní limity splňují. Zhruba polovinu zadržených zásilek tak Česká pošta vypraví pozemní cestou, případně lodní přepravou. Adresát sice zásilku dostane – ale s výrazným časovým zpožděním. Zbývající zásilky Pošta vrací odesílateli, uvádí zpráva České pošty.

Letecky se tedy rozhodně nepokoušejte posílat:

  • veškeré typy pyrotechnik
  • tekutiny v jakémkoli obalu

Do zásilek určených k přepravě na území ČR byste neměli zahrnovat prskavky, dýmovnice a jinou pyrotechniku, tlakové lahve, plastové lahve, pistole, ředidla a jiné hořlaviny, spreje, omamné a psychotropní látky, jedovaté a žíravé látky a samozřejmě také zvířata. Smějete se? Naposledy nebezpečná zásilka způsobila vznícení vozidla se škodou dosahující téměř milionu korun a zničení ostatních zásilek.

O zakázaných látkách si můžete najít informace na webových stránkách České pošty.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).