Hlavní navigace

Kupujete auto z Německa? Třetina z nich má asi přetočený tachometr

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 11. 2013

Pokud se chystáte koupit ojetý automobil z Německa pak vězte, že podle automobilového klubu ADAC zde má 30 % ojetých aut stočený tachometr.

Lidé se domnívají, že stáčení tachometrů je ryze českým fenoménem a dovážejí si neprověřená ojetá vozidla z Německa. Navíc si často neprověří nejen historii, ale ani původ vozidla a spoléhají na tvrzení dovozce. V ČR jsou pak často legalizovaná odcizená a předělaná vozidla z celé Evropy, uvádí zpráva společnosti Cebia, která také poukazuje na to, jak jednoduše a rychle manipulace s tachometrem probíhá. 

Podle společnosti Cebia tento podvod umožňuje nedostatečně chráněný software některých výrobců a volně dostupné programy, kterými lze stav tachometru upravit.

I v Německu je stáčení tachometrů velkým problémem (ačkoli je zde klasifikováno jako trestný čin) a samotné legislativní opatření ho nevyřeší. V praxi je totiž velmi obtížné stočení dokázat konkrétní osobě, obzvlášť pokud chybí servisní záznamy k vozidlu nebo jsou rovněž zfalšovány. U nás nelegální manipulace s tachometrem není trestným činem a jedinou možností, jak se vyhnout stočenému vozidlu, je prověření jeho historie, uvedl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 11. 2013 21:35

  Stereo (neregistrovaný) 213.168.182.---

  se zahraničními ojetinami mám špatné zkušenosti. o mým meganovi z německa jsem zjistil že byl bouranýa stočený. jsem rád, že se o tom začíná mluvit, protože pořád vládne fáma o kvalitních německých autech, ale dávno to není pravda. napálit s emůže člověk všude, ale v Čechách si lze ověřit historii a najeté kilometry u autotraceru a stav vozu v servisu.

 • 18. 1. 2014 10:36

  izak (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak v cr je stoceno 100% vozidel a jeste k tomu je vetsina zfusovana, ala svareni 2 totalek dokupy.nV CR bych nekopil ani ojetenkolo, natoz auto, kazdy je zde v bazarnictvi podvodnik.
  V D je situace jina, existuji nemecke bazary, vlastnene nemci, kde zadne stoceni nehrozi, cena vozu je ale vyssi, zato ma vymenene rozvody, filtry a veskere kapaliny.
  Pak zde mame narody jako turky, rusy a jinou pakaz, ktera proste krade kde muze, ale i tam je situsce lepsi, nez u bazaru v cr.
  1) neprodavi svsrene vrazdy, nelakuji lejno na ruzovo, prodavaji tak jak je.
  2) nestaceji vyrazne, ale opticky, tedy misto 206.000 stoci na 198.000 ci misto 260.000 stoci na 249.764 ... coz treba v cr vam z 600.000 udelaji 300.000 ... coz je ten rozdil.

  aPtate se proc ?, protoze kazdy nemev jezdi do autorizovaneho servisu a tak lze tachac ztocit tak, aby to nebylo poznat, jen kosmeticky.

  Takze clanek je jen reklama, zkuseny technik si vezme mb s wag kabelem, vycte si jedotku a vidi i dalsi cidla, vleze pod auto, projede a zjisti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).