Hlavní navigace

Které spotřebiče nám nejvíc zvyšují účet za elektřinu?

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 10. 2010

Domácí spotřebiče se na celkové spotřebě elektrické energie podílejí z 20 %. Nejvíce elektřiny přitom spotřebuje chladnička a mrazák (28 %), vyplývá z analýzy programu Partnerství Zelená úsporám. Pokud tedy plánujete kupovat novou lednici, rozmyslete si, kolik osob ji bude využívat a přizpůsobte tomu její objem a zaměřte se na spotřebiče, které se svou energetickou náročností řadí do kategorie A nebo A+.  Na jednu osobu bychom měli počítat 50 – 70 litrů obsahu v lednici, uvedl  Juraj Krivošík, ze společenství Středisko pro efektivní využívání energie (SEVEn).

Dalším spotřebičem, který k chodu potřebuje významnější množství elektřiny je podle SEVEn také pračka a sušička (16 %), následuje skupina PC a elektronika (12%) a dále také televizor (9 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 10. 2010 16:03

    Funtom (neregistrovaný) ---.tipsport.cz

    Těch věčných savců je v domácnosti celá řada. Nejsou jen v obývacím pokoji. Většina moderních varných desek má dotykové ovládání, stejně jako lepší vestané trouby (parní, mikrovlny, kombi). Jsou i digestoře s plynulou regulací otáček kompresoru - tam je plynulá regulace řešena až v segundárním okruhu transformátoru trvale připojeného do sítě. Moderní stojánkové lampy mají rovněž plynulou nožní regulaci. No a takto by se dalo pokračovat. Stačí se zajít podívat jak se nám vesel točí elektroměr...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).