Hlavní navigace

Které poukazy na vyšetření musíte uplatnit do týdne, aby nepropadly?

Sdílet

Pokud vám lékař vystaví poukaz na rehabilitaci, neměli byste s jeho využitím otálet. Fyzioterapeutická a ergoterapeutická péče (rehabilitace), se předepisuje na formulář s názvem Poukaz na vyšetření/ošetření FT. Ten ale platí jen 7 dní od vystavení. Na to by vás měl lékař správně upozornit, ale i když to neučiní, jsou tyto informace uvedeny přímo na poukazu.

Neznamená to ale, že do 7 dnů také musíte na rehabilitace začít chodit. To, že má poukaz sedmidenní platnost, neznamená nutně, že pacient má hned chodit rehabilitovat. Je běžné, že vás na příslušném odborném pracovišti objednají s nějakým odstupem nebo v termínu podle vaší dohody. Poukaz je jen třeba do 7 dnů uplatnit, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Některá pracoviště akceptují poukaz i po uplynutí 7 denní lhůty. Většinou se tak děje v případě, že se objednáte po telefonu a poukaz odevzdáte až při první fyzické návštěvě. V situaci, kdy ale poukaz do 7 dnů neuplatníte – tedy nikam se neobjednáte, bohužel propadá. Pak musíte svého lékaře informovat, že jste poukaz  neuplatnili a požádat ho, aby jej vystavil znovu. Lékař znovu posoudí váš zdravotní stav a pokud uzná, že je rehabilitace potřeba, vystaví poukaz znovu.

Další typy poukazu, se kterými se můžete setkat, jsou Poukaz na ošetřovatelskou a rehabilitační péči (ORP) a Poukaz na domácí péči (DP). Na nich lékař vyplňuje přesný údaj, do kdy poukaz platí (Platnost poukazu do…). V tomto případě je časové omezení nutno skutečně dodržet, protože péči poskytnutou po vypršení platnosti by už pojišťovna nemohla uhradit, říká Oldřich Tichý.

Zbývající typy poukazů nesou označení K a Z. Poukaz na vyšetření/ošetření K je určen k vyžádání konziliárního vyšetření, vyšetření či ošetření specialistou a k doporučení převzetí do péče. Poukaz na vyšetření/ošetření Z je určen k vyžádání vyšetření rentgenem, ultrazvukem, magnetickou rezonancí, metodami nukleární medicíny apod. U těchto dvou poukazů platnost stanovena není, ale předpokládá se, že zmíněná vyšetření absolvujete co nejdříve.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).