Spočítejte si...

Zavřít

Které obory jsou k podnikání nejrizikovější?

Nejstabilnější firmy podnikají ve finančních službách, školství, zdravotnictví a energetice. K nejrizikovějším oborům patří v ČR naopak zemědělství, zpracovatelský průmysl, obchod a doprava. Vyplývá to z analýzy rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých sektorech podnikání v ČR, kterou dnes zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).

Krachem je podle průzkumu ohrožena každá třetí firma podnikající v zemědělství a každá čtvrtá firma ve zpracovatelském průmyslu, obchodu nebo dopravě. V těchto oborech se podle analýzy nachází nejvíce společností s ratingem „rizikový“ nebo „úpadek“. Ekonomická recese v České republice se nejvýrazněji odrazila na společnostech podnikajících v oborech s přímou závislostí na vývoji ekonomického cyklu, uvedla ředitelka agentury ČEKIA, Alena Seoud.

Ve stavebnictví je podle analýzy 23 % společností hodnoceno některým ze třech stupňů v kategorii „vynikající“ a necelých 16 % některým ze čtyř stupňů „rizikový“ a „úpadek“.  Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem, nicméně trh dodavatelů těchto služeb se již značně pročistil v uplynulém období, okomentovala výsledky průzkumu Alena Seoud s tím, že přes tyto skutečnosti ale bude v následujícím období stavebnictví ovlivněno dalším úbytkem státních zakázek a tlakem na úspory ze strany státu resp. zadavatelů veřejných zakázek.

Nové zákazníky získávají ti dodavatelé elektřiny, kteří investují do reklamy Ve vládním návrhu zdanit fotovoltaiku se tluče dobrý záměr se špatným provedením