Hlavní navigace

Které obory jsou k podnikání nejrizikovější?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 10. 2010

Nejstabilnější firmy podnikají ve finančních službách, školství, zdravotnictví a energetice. K nejrizikovějším oborům patří v ČR naopak zemědělství, zpracovatelský průmysl, obchod a doprava. Vyplývá to z analýzy rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých sektorech podnikání v ČR, kterou dnes zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).

Krachem je podle průzkumu ohrožena každá třetí firma podnikající v zemědělství a každá čtvrtá firma ve zpracovatelském průmyslu, obchodu nebo dopravě. V těchto oborech se podle analýzy nachází nejvíce společností s ratingem „rizikový“ nebo „úpadek“. Ekonomická recese v České republice se nejvýrazněji odrazila na společnostech podnikajících v oborech s přímou závislostí na vývoji ekonomického cyklu, uvedla ředitelka agentury ČEKIA, Alena Seoud.

Ve stavebnictví je podle analýzy 23 % společností hodnoceno některým ze třech stupňů v kategorii „vynikající“ a necelých 16 % některým ze čtyř stupňů „rizikový“ a „úpadek“.  Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem, nicméně trh dodavatelů těchto služeb se již značně pročistil v uplynulém období, okomentovala výsledky průzkumu Alena Seoud s tím, že přes tyto skutečnosti ale bude v následujícím období stavebnictví ovlivněno dalším úbytkem státních zakázek a tlakem na úspory ze strany státu resp. zadavatelů veřejných zakázek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).