Hlavní navigace

Kouření vám může zdražit životní pojištění od desítky procent

Sdílet

Na poslední květnový den připadal Světový den bez tabáku. Kouření zhoršuje stav srdce a cév a zkracuje život. Podle projektu Česko v datech je ČR sedmá na světě ve spotřebě cigaret.  Je jasné, že s faktorem kouření počítají pojišťovny při výpočtech pojistného u životního pojištění, hlavně u rizika smrti a závažných onemocnění.

Pojišťovny se kromě zdravotního dotazníku pojištěného snaží podchytit souvislosti také v rodinné anamnéze. Dotazujeme se na výskyt „kuřáckých“ diagnóz, jako jsou karcinom plic, ischemická choroba srdeční a infarkt, mrtvice nebo astma v přímé příbuzenské linii ve věku do 60 let. Pokud je zachycen výskyt takových onemocnění u blízkých osob kuřáka, ten musí počítat s příplatkem podle četnosti, případně s výlukou na příslušné choroby. Přirážka se pohybuje v průměru v nízkých desítkách procent, uvedla Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny Uniqa s tím, že pojišťovna zohledňuje i průběžný medicínský pokrok v léčení a dostupnost urgentní lékařské péče, které pomáhají snižovat úmrtnost a zkracovat dobu rekonvalescence u diagnóz jako je srdeční infarkt nebo náhlá mozková příhoda.

Konkrétně pojišťovna Uniqa aplikuje u klientů splňujících parametry „štíhlého nekuřáka“ slevu 20 % na rizika smrti nebo u připojištění velmi závažných chorob.

Informaci o kouření uvádíte při sjednání pojištění ve zdravotním dotazníku. Dojde-li k pojistné události z připojištění závažných chorob, u níž je souvislost s kouřením pravděpodobná, ověřuje se osobní situace i anamnéza pojištěného zpětně. Ukáže-li se, že vědomě uvedl nepravdivé údaje ve zdravotním dotazníku, může pojišťovna odstoupit od sjednané smlouvy od počátku nebo odmítnout pojistné plnění s tím, že by ji bývala vůbec nesjednala, kdyby znala všechna zdravotní rizika, upozornila Svobodová a dodala, že se jako rizikový faktor nesleduje pouze kouření, ale například i obezita nebo krevní tlak. Je-li zátěž vícenásobná, přijetí klienta je možné jen za vyšší přirážku nebo s odpovídající výlukou vysoce pravděpodobných diagnóz, dodala Svobodová s poznámkou, že loni průměrné BMI nových klientů pojišťovny dosáhlo nejvyšší úrovně za posledních 11 let.

Kouření je však při uzavírání životního pojištění výrazně horší faktor než nadváha či dokonce obezita. Cigarety zvyšují úmrtnost už v mladším věku až dvojnásobně, zatímco obezita sebere pár let života až starším ročníkům, informovala také Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob Uniqa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).