Chystáte-li se na okresní správu sociálního zabezpečení, abyste si požádali o důchod, připravte si před tím k ruce potřebné dokumenty, abyste poté proces žádosti o důchod zbytečně neprodlužovali.
S sebou budete potřebovat:
- doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas, případně povolení k pobytu),
- bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v ČR – majitel účtu nebo Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v ČR – to jen pokud budete chtít zasílat výplatu důchodu na bankovní účet,
- dokumenty dokládající doby pojištění, které ČSSZ nemá v evidenci.
V posledním zmiňovaném případě jde například o:
- doklady o studiu, popřípadě učení, i nedokončeném (výuční list, maturitní vysvědčení, diplom nebo index),
- doklady o výkonu vojenské služby,
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popř. jiné doklady o době a rozsahu péče), pokud nelze uvedené ze strany úřadu ověřit v agendovém systému evidence obyvatel,
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách, které nejsou uvedeny v informativním osobním listu důchodového pojištění nebo o nichž víte, že je ČSSZ nemá ve své evidenci.
Tzv. náhradní dobou pojištění je kromě studia, vojenské a civilní služby nebo péče o dítě například i péče o osoby závislé na pomoci jiné osoby, období pobírání nemocenských dávek nebo např. invalidního důchodu III. stupně.
Soupis dokumentů, kterými můžete náhradní doby doložit, najdete v Příručce budoucího důchodce pro rok 2021 na stranách 10–12.
Žádost o důchod, kterou můžete podat sami nebo pomocí zmocněné osoby, můžete na úřad donést nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu.
Na téma důchodů pravidelně vydáváme články v rámci seriálu Jak dosáhnout na co nejvyšší důchod