Hlavní navigace

Koruna výrazně oslabuje, za měsíc ztratila zhruba 10 %

Sdílet

Veronika Němcová 17. 3. 2020

Koruna kvůli koronaviru výrazně oslabuje. Včera ztratila 4 % a dostala se až do blízkosti 27,40 Kč za euro. Po včerejším rozhodnutí České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu  o 0,5 procentního bodu na 1,75 % dnes koruna dál padá zhruba o procento. Za poslední měsíc pak spadla o zhruba 10 % a zaznamenává větší ztráty než polský zlotý nebo maďarský forint. Vyplývá to z analýzy České spořitelny.

Vzhledem k pocitu, že česká ekonomika nemá své základní parametry a politiky nastaveny hůř než Polsko a Maďarsko (nebo je má nastaveny dokonce lépe) bychom od koruny čekali naopak nejmírnější útěk investorů, a tedy nejmenší oslabení. Od roku 2013 nahromaděné investice do českých korun v souvislosti s kurzovým závazkem ČNB tak zřejmě i teď fungují jako zvětšovák, v jehož důsledku se změny regionálního sentimentu promítají v koruně víc než v HUF a PLN,  říká ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa.

Pokud by tomu tak bylo, pak posílení, které snad přijde, až se situace uklidní, by podle Skořepy mohlo být na koruně taktéž výraznější než na zbylých dvou srovnávaných měnách.

ČNB rozhodla o snížení základní úrokové sazby na pondělním mimořádném zasedání. Cíle je jasný: podpořit českou ekonomiku paralyzovanou šířením koronaviru. ČNB zároveň avizovala připravenost pokračovat ve snižování sazeb, pokud to bude nutné. Velké výkyvy koruny pak může tlumit za použití devizových rezerv.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).